Koszalin na 20 miejscu w rankingu pisma Wspólnota

i

Autor: Materiały Prasowe Koszalin na 20 miejscu w rankingu pisma "Wspólnota"

Koszalin na 20 miejscu w rankingu pisma „Wspólnota”. To lepszy wynik niż rok temu

2020-10-19 15:43

Rok temu Koszalin znalazł się na 21 miejscu w rankingu, w tym roku o oczko wyżej. Tym samym miasto wyprzedziło takie miasta jak Zamość, Radom i Słupsk.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” od 20 lat publikuje niezależny ranking inwestycyjny i jest to jedno z najbardziej przejrzystych zestawień o stabilnej metodologii. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie są uwzględniane także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.

W tegorocznym zestawieniu Koszalin nieznacznie poprawił swoją pozycję rankingową, W zeszłym roku miasto uplasowało się na 21 miejscu, teraz zajmuje 20 lokatę wśród miast na prawach powiatu. Średnie wydatki na osobę  w latach 2017-2019 wyniosły w Koszalinie 1.207,96 zł. Najlepszym wskaźnikiem charakteryzuje się Świnoujście, które wyprzedziło Krosno i Konin. Zestawienie pokazuje, że udało nam się wyprzedzić m.in. Krosno, Zamość, Sosnowiec, Częstochowę, Słupsk czy Radom.

„Wspólnota” podsumowała także sześć lat kolejnego budżetu Unii Europejskiej. W ten sposób powstał ranking pozyskania środków unijnych przez samorządy w latach 2014-2019, bez rozróżnienia na dotacje inwestycyjne i te związane z wydatkami bieżącymi. W przypadku miast na prawach powiatu do wyniku obliczonego na podstawie budżetu dodane zostały informacje o dotacjach pozyskanych bezpośrednio przez spółki komunalne. We wspomnianym zestawieniu Koszalin zajął 25 lokatę wśród miast na prawach powiatu. To efekt pozyskania europejskich funduszy m.in. na budowę ul. Władysława IV, uzbrojenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zagospodarowanie Góry Chełmskiej, rewitalizację parku im. T. Kościuszki czy rozwój infrastruktury rowerowej.

Liderem rankingu jest Krosno, które wyprzedziło Gliwice i Nowy Sącz.

Mistrz świata karmi gołębie na kwarantannie

QUIZ: Czy znasz tabliczkę mnożenia? Sprawdź!

Pytanie 1 z 15
2x6 to: