Pierwszy odcinek dotyczył plag jakie w przeszłości nawiedzały Kołobrzeg. A było ich ponad 20. Pierwsza, o której donoszą dokumenty miała miejsce 1485 r. były to angielskie poty, wywołane przez hantawirusa. Z jej powodu zmarło kilkaset osób. Za najgorszy okres uważany jest XVII wiek, epidemie nawiedzały miasto prawie co 30 lat. Po epidemii w 1602 r., w 1630 – kiedy trwała wojna 30-letnia, Kołobrzeg nawiedziła najstraszniejsza epidemia, sprowadzona prawdopodobnie przez żołnierzy cesarskich. Zmarło wtedy 3,5 tysiąca osób.
Drugi odcinek dotyczył historii lekkiego działa samobieżnego SU-57, które powstało w 1942 r. dzięki komisji amerykańsko – brytyjskiej. Łącznie wyprodukowano ich 962 egzemplarzy. Ten w muzeum w Kołobrzegu jest jednym z siedmiu na całym świecie. Pojazd jest sprawny.
Projekt (Nie)odwołanej lekcji historii ma być cykliczny, ma pokazywać ciekawostki ze zbiorów kołobrzeskiego muzeum, dotrzeć tam, gdzie na co dzień oko zwiedzających nie dociera. Zajęcia zachęcają również do pozostania w domu i zwiedzania online. (Nie) odwołaną lekcję historii można oglądać na portalu e-kg.