Obeliskiem katyńskim zajmą się ponownie kołobrzescy radni. Projekt uchwały już wpłynął do magistratu

i

Autor: materiały prasowe Obeliskiem katyńskim zajmą się ponownie kołobrzescy radni. Projekt uchwały już wpłynął do magistratu

Obeliskiem katyńskim zajmą się ponownie kołobrzescy radni. Projekt uchwały już wpłynął do magistratu

2021-11-15 15:10

Kilkoro radnych chce aby kamień upamiętniający Ofiary Katynia, Charkowa, Tweru i innych miejsc kaźni stanął na Skwerze Pionierów

Projekt uchwały w tej sprawie trafił w piątek pod obrady komisji prawa. Sprawa zlokalizowania pomnika wzbudza spore emocje nie tylko wśród radnych, ale także środowisk senioralnych. Przeciwne jest m.in. Stowarzyszenie Pionierów Kołobrzeskich.

Na czerwcowej sesji większość radnych zgodziła się aby na wniosek Stowarzyszenia Budowy Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej – w centrum Kołobrzegu stanął niewielki obelisk. Magistrat w tym celu przeprowadził konsultacje społeczne, z których jasno wynikało, że ponad 51% mieszkańców nie chce aby pomnik stanął w centrum miasta, a na cmentarzu.

Ostatecznie, podczas ostatniej sesji, Kołobrzescy Razem oraz Nowy Kołobrzeg wycofali się z poprzedniej zgody i zgłosili poprawkę do uchwały wskazując jako właściwą, dla pomnika, lokalizację na cmentarzu. To wywołało protesty zarówno radnych opozycji, jak i samych wnioskodawców postawienia pomnika.

Na skwerze w centrum Bydgoszczy zakochani mogą już wieszać kłódki

Teraz projekt uchwały w tej właśnie sprawie przygotowali radni m.in.: Maciej Bejnarowicz, Jacek Woźniak, Renata Brączyk oraz Krzysztof Plewko. Komisja nie podjęła ostatecznej decyzji, ponieważ swój sprzeciw zgłosił radny Bogdan Błaszczyk, który wyjaśniał, że Kołobrzescy Razem nie są przeciwni samemu pomnikowi, a jedynie lokalizacji w centrum miasta. Projekt uchwały radnych pojawi się na najbliższej sesji Rady Miasta.