Pomorze Zachodnie solidarne z Ukrainą -  konferencja prasowa

i

Autor: materiały prasowe Pomorze Zachodnie solidarne z Ukrainą - konferencja prasowa

Pomorze Zachodnie przygotowuje pomoc dla mieszkańców Ukrainy

2022-02-23 16:20

W urzędzie marszałkowskim odbyła się specjalna narada z przesłaniem: „Pomoc dla Ukrainy”. Podczas wspólnej konferencji wystąpili marszałek województwa Olgierd Geblewicz, członkini zarządu województwa Anna Bańkowska, Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej i Jan Syrnyk, przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

Tematem spotkania była sytuacja na Wschodzie - zagrożenie rosyjską agresją, możliwości udzielenia pomocy Ukrainie i jej obywatelom, wsparcie dotyczące ochrony zdrowia, pomoc humanitarna.

Wyrażamy solidarność z niepodległą Ukrainą, dyskutowaliśmy o możliwych scenariuszach, chcemy być na różne ewentualności przygotowani. Myślimy o wsparciu medycznym na bazie marszałkowskich szpitali i wyposażeniu oddziału jednej z ukraińskich jednostek ochrony zdrowia – zadeklarował marszałek Olgierd Geblewicz.

Województwo Zachodniopomorskie jest gotowe przekazać na Ukrainę jeden z ambulansów WSPR oraz zapewnić schronienie uchodźcom.

Marszałek wyjaśnił, że możliwa jest szersza pomoc w zakresie spraw społecznych dla ukraińskich uchodźców, jeżeli byłaby potrzebna. Chodzi m.in. o programy i fundusze znajdujące się w dyspozycji Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który mógłby przekazywać środki – na systemowe rozwiązania – w ramach Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Wzmacniany ma być również zachodniopomorski wolontariat.

Rodzaj i zakres wsparcia zostaną uzgodnione z Ambasadą Ukrainy w Warszawie. Ponieważ np. przekazanie sprzętu medycznego najszybciej można zorganizować właśnie drogą dyplomatyczną.

Organizacja pomocy humanitarnej, np. przygotowanie miejsc schronienia dla uchodźców, będzie odbywała się we współpracy z administracją rządową, czyli wojewodą.

– Sprawdzamy i inwentaryzujemy naszą bazę noclegową, która mogłaby służyć w razie potrzeby uchodźcom z Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o uzdrowiska w Kołobrzegu i Świnoujściu czy mieszkania wspomagane – wyjaśniła członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Najsłynniejsze nagrody na świecie. Wiesz, kto ciągle o nich marzy? Pochwały od nas za 8/10

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Eurowizji nigdy nie wygrał reprezentant...
ESKA XD #042 - BATMAN, EUROWIZJA, MIŁOŚĆ, SAMOCHODY