Nowy sprzęt od WOŚP

i

Autor: Materiały prasowe Nowy sprzęt od WOŚP

wydarzenia

Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał od WOŚP sprzęt do walki z sepsą

2023-09-28 9:28

Koszaliński szpital wzbogacił się o kolejny nowoczesny sprzęt. Dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Zakład Mikrobiologii otrzymał urządzenie, które skróci czas oczekiwania na badanie w kierunku sepsy.

Do szpitala zostanie jeszcze dostarczony pozostały sprzęt do badań. To m. in. urządzenie do oznaczania lekowrażliwości i identyfikacji bezpośrednio z dodatniej próbki krwi, a także analizator do wykrywania we krwi bakterii i grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego i analizator do diagnostyki molekularnej, do tego komora laminarna do bezpiecznego przygotowania próbek.

Szpitalne laboratorium mikrobiologiczne jest dobrze przygotowane do badań w kierunku potwierdzenia, bądź wykluczenia zakażeń drobnoustrojami, które mogą być czynnikami etiologicznymi zespołu objawów zwanych sepsą. Natomiast nowe urządzenia w znacznym stopniu skrócą czas oczekiwania na wynik badania, co jest istotne zwłaszcza u pacjentów w stanach ciężkiej niewydolności wielonarządowej spowodowanej zakażeniem.

Podgrzewanie próbek przed badaniem

i

Autor: Materiały prasowe Podgrzewanie próbek przed badaniem

Szpital ma również otrzymać obiecany od WOŚP nowoczesny aparat do przesiewowego badania słuchu dla dziecięcego Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej, gdzie leczone są noworodki i wcześniaki z całego regionu.

Odkąd gra WOŚP, Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał dzięki Orkiestrze sprzęt o łącznej wartości sięgającej ok. 6 mln złotych. To m. in. respirator noworodkowy dla Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej, dwa kardiomonitory dla Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowo-Ortopedycznej, dwa aparaty do znieczulenia dzieci dla Bloku Operacyjnego Oddziału Chirurgii Dziecięcej. Lista podobnych przykładów jest o wiele dłuższa.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Podstawy ze szkoły, wstyd nie zdobyć kompletu!

Pytanie 1 z 15
Który kontynent ma najmniejszą powierzchnię?
Monika wygrała Pensję Prezesa w Radiu ESKA! Posłuchajcie i zobaczcie, jak się cieszyła!