W tym roku przypada 75. rocznica przyłączenia Pomorza Zachodniego do Polski. To wydarzenie już na zawsze zmieniło historię naszego kraju i regionu.
Wszystko zaczęło się 5 lipca 1945 roku, w momencie pokojowego przekazania Szczecina Polakom przez władze niemieckie. Po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, w wyniku zmiany granic, na Pomorzu Zachodnim nastąpiła całkowita wymiana ludności, co sprawiło, że historia regionu zaczęła pisać się na nowo. W dużej mierze kształtowały ją losy osiedlających się tam Polaków, którzy na #PomorzeZachodnie przybywali ze wszystkich stron kraju, by to tutaj znaleźć swój nowy dom.
#PomorzeZachodnie na przestrzeni lat było miejscem, gdzie odbywały się epokowe wydarzenia w historii naszego kraju. Szczególnie w czasie powojennych lat trwania systemu komunistycznego, mieszkańcy #PomorzaZachodniego niejednokrotnie dawali wyraz swojego sprzeciwu wobec niesprawiedliwości działań władzy. Świadczą o tym wydarzenia Grudnia 1970 roku, Sierpnia 1980 i 1988, a także czerwca 1989 roku, które ostatecznie doprowadziły do upadku ówczesnego reżimu, przyczyniając się do budowy wolnej i niepodległej Polski. Odwaga i energia mieszkańców naszego regionu inspirowała Polaków w innych częściach kraju.
Dziś #PomorzeZachodnie zdecydowanie wyróżnia się na turystycznej mapie Polski, tętni życiem naukowym, kulturalnym i gospodarczym. Jest dobrym miejscem do życia. Aby się o tym przekonać dziennikarze radia ESKA wybrali się w podróż po naszym regionie. Nie przyjechali jednak z pustymi rękami. Przywieźli ze sobą symbol #PomorzaZachodniego, który znany jest od Bałtyku po Tatry, czyli paprykarz szczeciński i wręczali go napotkanym mieszkańcom. Zobacz, jak obdarowani zareagowali na ten prezent. Obejrzyj naszą relację z wizyty na #PomorzuZachodnim!
Artykuł sponsorowany
Źródło: 75-lecie Polskiego Pomorza Zachodniego. Zobacz, jak mieszkańcy reagują na symbol regionu [WIDEO]