Regionalny program na rzecz profilaktyki HPV

i

Autor: Materiały prasowe Regionalny program na rzecz profilaktyki HPV

Bezpłatny program walki z rakiem dla nastolatek z regionu

2020-09-21 8:16

Bezpłatny program skierowany będzie do 12 letnich mieszkanek Pomorza Zachodniego. Szczepieniem ma być objęte 30 proc. tej grupy - to ponad pięć tysięcy dziewcząt. Przewidziano również edukację zdrowotną dotyczącą profilaktyki dla uczestniczek programu i ich rodziców oraz opiekunów prawnych

Program uruchamia urząd marszałkowski, który przyjął Regionalny Program Zdrowia skierowany na profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli wirusem HPV. Profilaktyka realizowana będzie w latach 2021-2022, z wykorzystaniem funduszy unijnych województwa w ramach RPO na lata 2014-2020. Budżet programu wyniesie 6,5 mln.zł.

– Chcemy doprowadzić do zmniejszenia liczby zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego i zapadalności na nowotwór szyjki macicy. W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, ale zostały wpisane w powszechny kalendarz szczepień ochronnych jako zalecane. Ten bezpłatny program ma zwiększyć dostępność do skutecznej szczepionki, bo to jeden z najistotniejszych sposobów profilaktyki choroby – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Występowanie raka szyjki macicy nadal stanowi poważny problem onkologiczny. W Polsce w 2018 roku wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy związanego z zakażeniem HPV wynosił 9,4 na 100 tys. kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2017 roku w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało 2,5 tys. kobiet, a 1,6 tys. zmarło. W tym samym czasie w województwie zachodniopomorskim chorych było 114 kobiet, zmarło 84.

Nietypowy klient w krakowskiej Castoramie