Profesor Jerzy Sieńko to znany szczeciński transplantolog i onkolog. Był jedną z pierwszych osób w regionie zaszczepionych przeciwko wirusowi SARS CoV-2. Jak podkreśla, w rozmowie z antyszczepionkowcem powinniśmy przyjąć odpowiednią postawę.
- Nie wolno w żaden sposób naśmiewać się z takich poglądów i krytykować tych osób, czy wyzywać od płaskoziemców itp. Wiele poglądów wynika z ludzkiego lęku. A tam, gdzie jest lęk, rodzą się niedopowiedzenia. Jest to grunt bardzo podatny na powstanie teorii spiskowych. Sposobem na zmianę poglądów antyszczepionkowców jest edukacja - mówi prof. Sieńko w rozmowie z Radiem Eska.
Jak rozmawiać z antyszczepionkowcem?
Naukowiec wyjaśnia, że warto dostarczać takim osobom materiały z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł. Ogromna w tym rola m.in. mediów, które regularnie informują na temat pandemii oraz szczepień.
Bardzo ważna jest także postawa autorytetów, głównie ze świata medycyny, które zachęcają do szczepień i udowadniają, że nie ma się czego obawiać. Dlatego też prof. Sieńko zaszczepił się jako jeden z pierwszych na Pomorzu Zachodnim. Warto pokazywać takie przykłady antyszczepionkowcom.
Specjaliści zgodnie twierdzą, że szczepienia są najskuteczniejszą formą walki z epidemią koronawirusa. Wszystkie trzy obecnie dostępne szczepionki są uznawane za bezpieczne.
Jak informuje PAP, szczecińskie szpitale węzłowe szczepią dziennie od 200 do 400 osób z grupy zero. Osoby z priorytetowej grupy mogą zgłaszać się do szczepień przeciw COVID-19 do czwartku.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!