Dotychczas odbyło się 17 edycji Sunrise Festival

i

Autor: Pixabay.com Dotychczas odbyło się 17 edycji Sunrise Festival

Kolejne edycje Sunrise Festival odbędą się w Podczelu. Organizator ma zgodę na dzierżawę

2021-02-24 15:34

Założyciel Sunrise Festival będzie mógł przez 9 lat w kołobrzeskim Podczelu dzierżawić tereny o łącznej pow. 12,9 ha i organizować tam m.in. kolejne edycje letniego festiwalu muzyki elektronicznej. Stosowną uchwałę podjęła w środę Rada Miasta Kołobrzeg.

Sunrise Festival zostaje w Podczelu - zdecydowali radni, choć dyskusja była burzliwa. Radna niezależna Izabela Zielińska zwróciła uwagę na konieczność przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami, czy chcą w Podczelu festiwalu. Jej zdaniem, dzierżawca ich nie przeprowadził w 2019 r., choć zgodnie z umową z miastem, miał taki obowiązek. „Nie ma takiego dokumentu w urzędzie miasta” – mówiła Zielińska.

Ten zarzut odparła zastępca prezydenta Kołobrzegu, Ewa Pełechata, twierdząc, że dzierżawca zorganizował spotkanie z mieszkańcami, ale nie powstał z niego żaden protokół, bo nie było takiego formalnego wymogu. „Sporządził go teraz na naszą prośbę i ten dokument jest już w naszym posiadaniu” – podkreśliła Pełechata.

W ocenie Zielińskiej dokument dotyczący 9-letniej dzierżawy „jest skąpy w treści" i „nie zawiera zapisów zabezpieczających interesy gminy”.

Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska zaznaczyła, że przekładanie głosowania o kolejne miesiące nic nie da. „Skończy się umowa (termin obowiązującej wygasa w 2021 r. – dop. red.), dzierżawca poszuka sobie nowego miejsca na festiwal. Zrobiłam wszystko w granicach prawa, by festiwal tu był, więcej nie mogę” – mówiła Mieczkowska.

Radni w dyskusji dopytywali o możliwość zorganizowania przetargu na operatora terenów w Podczelu skoro umowa z dzierżawcą zakłada organizację nie tylko Sunrise Festiwalu, ale także czterech innych masowych imprez. Ponadto dzierżawca będzie mógł wydzierżawić dodatkowy grunt na zaplecze gastronomiczno-noclegowe planowane na pięć dni przed i po każdej z imprez. Zdaniem radnych do budżetu miasta mogłoby trafiać rocznie więcej niż 246 tys. zł z dzierżawy.

Dotychczas odbyło się 17 edycji Sunrise Festival. Edycja planowana na 2020 r. nie doszła do skutku ze względu na sytuację epidemiczną. W związku z niemożnością jej przeprowadzenia miasto odstąpiło od naliczenia czynszu.

W 2019 r. po raz pierwszy festiwal odbył się na terenie byłego lotniska w Podczelu (woj. zachodniopomorskie), wcześniej miejscem jego organizacji był kołobrzeski amfiteatr.

Sonda
Turystyka szczepionkowa to dobry pomysł?
Raport z Anteny 24.02