świat

Kolejny kraj z dużym napływem imigrantów! Władze Eagle Pass w Teksasie ogłaszają stan wyjątkowy

2023-09-22 7:33

Nie tylko Lampedusa ma ogromny problem z napływem migrantów. Jak się okazuje, władze tekstańskiego Eagle Pass ogłosiły wprowadzenie stanu wyjątkowego. Wtargnęło do niego kilka tysięcy migrantów. Dzięki temu stanowi, miasteczko dostanie specjalne fundusze na uporanie się z problemem.

Teksańskie miasteczko przeżywa falę migrantów!

Liczące poniżej 30 000 mieszkańców Eagle Pass jest przyzwyczajone do napływu imigrantów. W ostatnich latach pozostaje jednym z najczęściej nawiedzanych przez nich obszarów na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Według burmistrza Rolando Salinasa Jr. wyzwaniom wiążącym się z napływem imigrantów nie może sprostać lokalna policja i straż pożarna. Departament Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu szacuje ich liczbę na ponad 4000.

- Deklaracja o stanie wyjątkowym daje nam możliwość ubiegania się o fundusze na świadczenie dodatkowych usług spowodowanych napływem nielegalnych imigrantów – wyjaśnił Salinas.

Stan wyjątkowy w Eagle Pass. Co on daje?

Jak poinformowało radio publiczne w Teksasie, amerykańska służba celna i ochrony granic (CBP) przekierowała dodatkowych agentów do pomocy w zatrzymywaniu migrantów.

- W odpowiedzi na ten napływ będziemy w dalszym ciągu zwiększać wszelkie dostępne zasoby, aby szybko i bezpiecznie przyjmować azylantów. Wzrosną kary wobec osób nieposiadających podstawy prawnej do pozostania w USA – podkreśliła CBP.

Eagle Pass objęte jest programem bezpieczeństwa granic w ramach operacji Lone Star gubernatora Grega Abbotta, upoważniającej żołnierzy Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu i Gwardii Narodowej do aresztowania imigrantów pod zarzutem wtargnięcia na teren stanu.

Program był krytykowany za łamanie praw ubiegających się o azyl i uzurpowanie sobie władzy rządu federalnego w zakresie egzekwowania przepisów imigracyjnych. Abbott i administracja Joe Bidena toczą batalię prawną w sprawie 300-metrowego odcinka kolczastych boi na rzece Rio Grande, zainstalowanych w celu zapobiegania przeprawom nielegalnych imigrantów. Są tam też zapory z drutu kolczastego

Polacy BOJĄ się imigrantów? Bardziej boję się trzeciej kadencji PiS-u ! OSTRE sceny na BAZARZE - Komentery