Plac budowy Cogniatrium w Koszalinie

i

Autor: Oliwia Kisielewska Plac budowy Cogniatrium w Koszalinie

SPOŁECZNE

Koszalin Zyska Nowoczesne Centrum Wiedzy – Inwestycja, Która Otworzy Drzwi Do Nauki Dla Wszystkich

2025-04-17 15:54

Koszalin wkrótce stanie się domem dla nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej – Centrum Wiedzy Politechniki Koszalińskiej, które ma być dostępne nie tylko dla studentów, ale także dla wszystkich mieszkańców miasta.

Choć Karolina Siwek odpowiada za realizację projektu, sama inicjatywa ma swoje korzenie za kadencji Artura Wezgraja, poprzedniego kanclerza. „Pomysłodawcom tego projektu dziękuję za to wyzwanie” – mówi Karolina Siwek, wyjaśniając, że to właśnie zespół pod przewodnictwem Wezgraja zainicjował ten ambitny plan.

Koloseum - Eddie Hall 25.04.2025

Co będzie można zobaczyć w Centrum Wiedzy?

Centrum Wiedzy to przestrzeń, która ma stać się miejscem odkrywania nowych horyzontów – zarówno dla studentów, jak i dla mieszkańców Koszalina. „Centralnym elementem jest wahadło Foucaulta, i to jest zagadka fizyczna dla uczniów, studentów, ale też dla ciekawych mieszkańców naszych okolic” – zdradza Siwek.

Oprócz tego w obiekcie znajdzie się planetarium, w którym będzie można podziwiać tajemnice kosmosu, obserwatorium słoneczne, a także zespół bibliotek, czytelni, kawiarni i księgarni – wszystko to, co niezbędne do zgłębiania wiedzy i spędzania czasu w twórczej atmosferze.

Projekt nie jest skierowany wyłącznie do studentów Politechniki Koszalińskiej. Centrum ma być dostępne dla każdego. „Zdecydowanie otwarte dla wszystkich. Także zapraszamy” – zaznacza kanclerz. Choć przed realizacją jeszcze wiele pracy, Siwek z optymizmem patrzy w przyszłość, mając nadzieję na zakończenie budowy zgodnie z planem. „ Przed nami trzy lata ostrej walki i starania się o to, żeby zadanie dopiąć do końca, ale potem zapraszamy na uroczyste otwarcie” – mówi.

Joanna Racewicz pokazała syna! "Został tylko rok". Te słowa roztopią najtwardszy lód ESKA

Arkadiusz Siewiera, kierownik budowy, podkreśla, że prace nad Centrum Wiedzy przebiegają zgodnie z harmonogramem. „Na ten moment jesteśmy zaskoczeni, że idzie tak dobrze”

Zakończenie całego projektu planowane jest na 2028 rok. Jak dodaje Siewiera, „myślę, że ten harmonogram na dzień dzisiejszy jest wyprzedzany dość znacznie, ale że kontrakt jest dosyć skomplikowany, ten zapas czasowy pozwoli nam później zrekompensować pewne rzeczy”.

Budowa Centrum Wiedzy to olbrzymie przedsięwzięcie finansowe. „Na ten moment ten generalny kontrakt to jest około 119,5 miliona. Miejmy nadzieję, że się w tych kwotach zmieścimy, chociaż oczywiście należy się spodziewać jeszcze jakichś niespodzianek, jak to w życiu, jak to na budowie, bądź modyfikacji planów” – mówi Karolina Siwek, wyjaśniając, że koszty mogą jeszcze ulec zmianie w zależności od postępu technologii i nowych rozwiązań.

Projekt obejmuje ponad 8,5 tysiąca m². „Dzisiaj możemy zobaczyć już wykop. Wykop to jest niecałe trzy tysiące m² . To już spora przestrzeń, a potem w górę jeszcze wszystkiego razem nazbieramy ponad osiem i pół tysiąca m². Zespół to jest dziewięć wież różnych wysokości, mniejsze, większe, ale generalnie na planie kwadratu 18 na 18” – mówi Siwek, przedstawiając szczegóły projektowanej bryły, która będzie miała zróżnicowaną formę.

Centrum Wiedzy Politechniki Koszalińskiej ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków edukacyjnych w regionie. Postępy w budowie oraz ambitna wizja rozwoju tego miejsca dają nadzieję, że już wkrótce Koszalin zyska przestrzeń, która będzie inspirować i łączyć mieszkańców w dążeniu do wiedzy.