Koncepcja zagospodarowania Góry Chełmskiej

i

Autor: Materiały prasowe Koncepcja zagospodarowania Góry Chełmskiej

Kto, za ile i kiedy wybuduje drogę do stadionu na Górze Chełmskiej w Koszalinie?

2022-02-08 10:44

Budowa drogi do stadionu na Górze Chełmskiej w Koszalinie będzie droższa niż zakładano. Do koszalińskiego ratuszu wpłynęły oferty 4 firm. Wszystkie wyceny przekraczają zaplanowany na inwestycję budżet, który szacowano na poziomie 4,5 mln zł. Złożone oferty pokazują, że koszty są przynajmniej o 1/3 wyższe. Miasto, ku niezadowoleniu części mieszkańców, nie zamierza jednak rezygnować z tej inwestycji.

Na stadionie ma powstać duży plac zabaw dla dzieci, na powierzchni 1/3 boiska. Mają tam powstać także zadaszenia i stoliki z ławeczkami. Oprócz tego w następnych etapach ma powstać m.in. boisko do piłki nożnej (orlik), korty tenisowe, boisko do koszykówki i do siatkówki.

W koszalińskim ratuszu w ubiegłym tygodniu otwarto oferty złożone przez 4 firmy w przetargu na budowę drogi do stadionu na Górze Chełmskiej. Wszystkie wyceny przekraczają zaplanowany na inwestycję budżet. Ten szacowano na poziomie 4,52 mln zł, przy dofinansowaniu z Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład w wysokości 4,5 mln zł oraz wkładu własnego miasta w wysokości 226 tys. zł. Złożone w przetargu oferty pokazują, że koszty są przynajmniej o 1/3 wyższe, a to stawia całą inwestycję pod dużym znakiem zapytania.

- Z czterech ofert, które otrzymaliśmy najniższa opiewała na około 6,1 mln zł, a najdroższa na 7,8 mln zł. Przetarg został unieważniony i będziemy szukali nowych rozwiązań, aby tę drogę zrealizować. Najprawdopodobniej zostanie ogłoszony kolejny przetarg, obecnie jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji. Będziemy starać się znaleźć dofinansowanie zewnętrzne lub finansowanie ze środków miasta. Droga jest potrzebna i nie zakładamy rezygnacji z jej budowy - mówi wiceprezydent Koszalina Wojciech Kasprzyk.

W ramach tej inwestycji miałaby powstać droga z tzw. starobruku o długości 990 metrów i szerokości 7 m oraz oświetlenie, pętla autobusowa i parking na 60 miejsc dla samochodów osobowych, a także 2 miejsca postojowe dla autobusów.

Rezygnacja z budowy drogi ucieszyłaby protestujących mieszkańców Koszalina, którzy wciąż nie zaprzestają działań w obronie lasu i setek drzew, które miałyby zostać wycięte pod inwestycję. Kategoryczny sprzeciw wyrażają m. in. przedstawiciele grupy Zielony Koszalin, KOD Koszalin, czy radni Koalicji Obywatelskiej.

- To będzie wielka budowa. Tam nie zostanie wyciętych 337 drzew, jak podaje dokumentacja, ale dużo, dużo więcej. To po prostu będzie degradacja Góry Chełmskiej. Miasto jest przekonane i co by się nie działo to tę drogę wybuduje. A moim zdaniem nie powinniśmy tego robić. Najwyższy czas zmienić plan z 2008 roku i zagospodarować ten park krajobrazowy z głową - mówi radny KO Tomasz Bernacki.

Są oczywiście także zwolennicy budowy tej drogi, np. koszalińskie środowisko osób niepełnosprawnych. Kto, za ile i kiedy wybuduje drogę do stadionu na Górze Chełmskiej dowiemy się wkrótce.

Autor: Magda Wanowska-Miksa

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. O tych politykach uczą w podręcznikach. Znasz ich, czy tylko ci się wydaje?

Pytanie 1 z 12
8. Która z pań nie była premierem polskiego rządu?
Ewa Farna z nową płytą w Radiu ESKA