Chore dziecko

i

Autor: Getti Images „Mamo boli mnie brzuch” tuż przed klasówką nie brzmi wiarygodnie. Udawanie to ważny sygnał

Świat

Masowe zatrucia niemowląt po przecierze jabłkowym. Co jest przyczyną?

2023-11-15 9:53

Urzędnicy do spraw zdrowia w USA podnoszą alarm. Co najmniej 22 dzieci w 14 stanach zachorowało na skutek ołowiu zawartego w skażonych kartonikach po przecierze jabłkowo-cynamonowym. Lekarze mają zwracać zdwojoną uwagę na objawy zatrucia u swoich najmłodszych pacjentów.

Zatrucia ołowiem w Stanach Zjednoczonych

Jak podaje Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zatrute ołowiem dzieci miały od 1 do 3 lat. Szczególnie niepokojący był przypadek jednego dziecka, u którego wykryto 8-krotność dopuszczalnego stężenia ołowiu w organizmie.

Mimo że nie przyjmuje się "bezpiecznego" stężenia ołowiu w organizmie, to ogólnie przyjętym limitem są 3,5 mikrograma na decylitr. U zatrutych dzieci ten wskaźnik wahał się 4 do 29 mikrogramów na decylitr.

Przyczyną ma być przecier jabłkowo-cynamonowy

Jak informuje "CBS", zatrute ołowiem opakowania należały do marek WanaBana, Schnucks i Weis, produkujących popularne przeciery jabłkowe dla dzieci. Nienadające się do spożycia produkty można było bez problemu zakupić w sklepach stacjonarnych oraz w internecie.

Eksperci ostrzegają przed kupowaniem produktów wyżej wymienionych marek. Jeśli jednak dojdzie już do zatrucia, to najłatwiej rozpoznać je po takich objawach jak ból głowy, nudności, wymioty, biegunka, zmiana poziomu aktywności i niedokrwistość. Niestety czasami dziecko może nie wykazywać żadnych symptomów zatrucia, które potrafi być nieodwracalne! Lekarze apelują więc o nawet profilaktyczne badanie swoich dzieci.

Na razie nie wiadomo, jak ołów znalazł się w opakowaniach przecierów jabłkowych. Objawy zatrucia zgłoszono w następujących stanach: Alabama, Arkansas, Louisiana, Maryland, Missouri, New Mexico, New York, North Carolina, Ohio, Pennsylvania, South Carolina, Tennessee, Texas oraz Washington.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE