Prezydent zajął stanowisko w sprawie podwyżki pensji

i

Autor: Prezydent Koszalina Piotr Jedliński Prezydent zajął stanowisko w sprawie podwyżki pensji

Podwyżka o 100% dla Prezydenta Koszalina. Jest komentarz

2021-11-24 17:37

W sieci zawrzało po informacji, że na najbliższej sesji Rady Miasta poddany głosowaniu zostanie projekt uchwały, który zakłada podwyżkę wynagrodzenia prezydenta prawie o 100 %, czyli do kwoty nieco ponad 20 tys. zł brutto. Projekt uchwały to efekt ustawy przyjętej we wrześniu tego roku, zakładającej podwyżki pensji dla pracowników samorządowych. Rada Miejska w Koszalinie musi uchwałę rozpatrzyć, ponieważ obecna pensja prezydenta jest poniżej minimalnej ustawowej stawki.

Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz "Wspólny Koszalin" zapowiedzieli poparcie projektu, natomiast radni Koalicji Obywatelskiej sprzeciwiają się podwyżce. Głos w tej sprawie zabrał Prezydent Piotr Jedliński, jego oświadczenie przeczytacie poniżej.

Sprzedawali "paszporty covidowe". Zatrzymano 11 osób.

"We wszystkich samorządach w regionie Rady Gminy podnoszą wynagrodzenia Wójtom, Burmistrzom i Prezydentom.

Sejm RP swoją decyzją poprzez zmianę prawa nakazał nam, samorządowcom, zwiększyć swoje pensje. Tym samym, w dobie galopującej inflacji i problemów związanych z tworzeniem przyszłorocznego budżetu, zmuszeni jesteśmy wystawić się na społeczny osąd, który w tej sytuacji jest jednoznaczny i uderza w nasz wizerunek. I ja się takiemu społecznemu odbiorowi nie dziwię, bo także uważam, że w tak trudnych czasach, jakie mamy obecnie, na podwyżki, i to tak znaczne podwyżki, nie ma miejsca.

Dlatego jeszcze raz powtarzam: to nie nasza inicjatywa, Rada Miejska tylko wypełnia narzucone nam przez Sejm nakazy i regulacje, których złamanie będzie naruszeniem prawa. Przy tej okazji warto przypomnieć, że działanie to jest jednym z efektów znacznych podwyżek parlamentarzystów, które parlamentarzyści przyznali sobie we wrześniu.

Jestem przyzwyczajony do racjonalnych działań, zawsze staram się kierować w swojej pracy zdrowym rozsądkiem. Dlatego narzucanie rozwiązań z góry, bez powiązania ze specyficzną sytuacją wewnętrzną każdego z samorządów, oceniam niezwykle krytycznie. Regulacje wynagrodzeń samorządowców powinny odbywać się według jasnego i zrozumiałego systemu, żeby mieszkańcy wiedzieli, co jest częścią składową pensji prezydenta i radnych oraz z czego to wynagrodzenie wynika.

Jestem przekonany, że dziś daje się nam podwyżkę tylko po to, aby skłócić samorządowców z mieszkańcami. Skłócić i dać argument o nieskuteczności tego poziomu administracji. W efekcie zaś próbować wrócić do wiodącego w czasach PRL zarządzania centralnego, eliminując utrwalony w naszej historii i tradycji szczebel samorządowy.

Czy samorządowcy odpowiadający za kilkuset milionowe czy miliardowe budżety, spółki komunalne i tysiące pracowników powinni być dobrze wynagradzani? Tak, powinni. Uważam jednak, że nie powinno się tym grać w zależności od nastrojów i problemów w Sejmie. W 2018 roku bez pytania obniżono samorządowcom wynagrodzenia, teraz bez pytania narzuca się podwyżki. Nie tędy droga."

Sonda
Czy Prezydent Koszalina powinien zarabiać więcej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE