Miejski program na lata 2022 - 2025 jest kontynuacją wieloletnich działań w tej dziedzinie realizowanych na terenie miasta Białogard. Działania zawarte w Programie koordynuje pełnomocnik Burmistrza wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy udziale jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych.
Leczenie osób uzależnionych w myśl art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest dobrowolne, a przymus leczenia może być nałożony wyłącznie przez sąd.
Do Sądu Rejonowego w Białogardzie złożyć wniosek mogą dwie instytucje:
• Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białogardzie,
• Prokuratura Rejonowa w Białogardzie.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białogardzie przyjmuje wnioski o skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe osób uzależnionych od alkoholu, które posiadają miejsce zamieszkania lub pobytu na terenie miasta Białogard. Wnioski można składać w zamkniętej kopercie w Urzędzie Miasta przy ulicy 1. Maja 18 (Biuro Obsługi Interesanta). Wzór wniosku dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Białogard.
Problem alkoholowy zgłosić może każdy, zarówno członek rodziny, osoba niespokrewniona, a także osoba uzależniona z własnej inicjatywy może zwrócić się do Komisji w sprawie podjęcia leczenia. Ponadto, wniosek o leczenie mogą do Komisji złożyć instytucje takie jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Policja.