Pierwotny projekt zakładał nadanie nazwy „Rondo Praw Kobiet”

i

Autor: Jana Shnipelson/Unsplash Pierwotny projekt zakładał nadanie nazwy „Rondo Praw Kobiet”

"Rondo 100-lecia Praw Kobiet” w Koszalinie? Zapadła decyzja w tej sprawie!

2021-02-25 15:06

Nowo budowane rondo u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Kościuszki i Waryńskiego w Koszalinie będzie nosić nazwę „100-lecia Praw Kobiet”. Taką decyzję podjęli w czwartek radni. “To ukłon wobec wszystkich kobiet, które walczyły o to, byśmy miały możliwość wybierania i wyboru” – skomentowała radna Dorota Chałat.

Inicjatywa nazwania tak powstającego ronda wyszła od radnych klubu Koalicji Obywatelskiej. Pierwotny projekt zakładał nadanie nazwy „Rondo Praw Kobiet”. Jednak, uwzględniając uwagi prezydenta miasta Piotra Jedlińskiego, klub KO wprowadził do niego na kilka dni przed sesją autopoprawkę i w czwartek radni podejmowali uchwałę w sprawie nadania nazwy „Rondo 100-lecia Praw Kobiet”.

Radna Chałat, przedstawiając uchwałę, zaznaczyła, że „równość kobiet i  mężczyzn jest bardzo istotna” i rondo u zbiegu ulic, których patronami są postacie ważne historycznie dla Polski, jest właściwym miejscem dla uczczenia roli i praw kobiet.

Polki uzyskały pełnię praw wyborczych 28 listopada 1918 r. zgodnie z dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego wydanego przez Józefa Piłsudskiego. Ten wprowadzał powszechne, czynne i bierne prawo głosu dla wszystkich obywateli i obywatelek Rzeczpospolitej po ukończeniu 21 roku życia. 

Sonda
Czy popierasz protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego?
Raport z Anteny 25.02
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE