Jeśli dotychczas otrzymywałeś regularne świadczenia, to nie powinieneś się obawiać ich wstrzymania. Zgodnie z informacjami ze strony internetowej Politechniki, środki dotacji na wypłatę świadczeń dla studentów są przekazywane uczelniom z budżetu państwa na bieżąco (co miesiąc) zgodnie z dotychczasowymi zasadami. W przypadku wzrostu zapotrzebowania uczelni na środki dotacji w związku z przyznaniem zapomóg dużej liczbie studentów i doktorantów, Ministerstwo będzie elastycznie podchodziło do rozpatrywania wniosków uczelni o zwiększenie dotacji na 2020 r.
Ministerstwo apeluje do wszystkich uczelni o terminowe wypłacanie stypendiów i zapomóg dla studentów i doktorantów. W szczególności dotyczy to sytuacji przyznania stypendiów na semestr letni roku akademickiego 2019/2020 w uczelniach, które przyznają stypendia w systemie semestralnym (na 5 miesięcy). W związku z sytuacją zagrożenie epidemicznego ministerstwo zaleca również stosowanie pracy zdalnej przez członków komisji stypendialnych.
Jeśli mielibyście problem z dostarczeniem do uczelni dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia na semestr letni bieżącego roku akademickiego, przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego zawierają rozwiązania prawne umożliwiające wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w prowadzonych postępowaniach administracyjnych - np. doręczenia drogą elektroniczną. Możliwe jest także wydłużanie terminów na uzupełnienie postępowania dowodowego oraz uwzględnianie dokumentów będących w posiadaniu uczelni - np. przy rozpatrywaniu wniosku studenta o przyznanie stypendium socjalnego na semestr letni roku akademickiego 2019/2020 wzięcie pod uwagę dokumentów o jego dochodach będących podstawą przyznania stypendium na semestr zimowy, jeżeli sytuacja materialna studenta nie uległa zmianie).
Według Ministerstwa, studenci, którzy na czas niefunkcjonowania uczelni nie korzystają z akademików (a są w nich zakwaterowani) - powinni być zwolnieni z opłat za miejsce w domu studenckim za ten okres. Zwolnienie z opłat obowiązuje do odwołania.
Co do jednorazowej zapomogi, może ją otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Podstawą wnioskowania o wsparcie może być utrata przez studenta lub członka jego rodziny źródła dochodu spowodowana ograniczeniami w funkcjonowaniu pracodawców związanymi z sytuacją zagrożenia epidemicznego. Aby zapomogę otrzymać, konieczne jest spełnienie przede wszystkim przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Regulaminu pomocy materialnej Politechniki Koszalińskiej.
Wnioski należy składać drogą elektroniczną wyłącznie poprzez platformę USOSweb na adres [email protected] .
Wzory wniosków oraz wszelkie regulaminy znajdują się na stronie internetowej Politechniki Koszalińskiej.