„Wraki Kołobrzegu”

i

Autor: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu „Wraki Kołobrzegu”

„Wraki Kołobrzegu”. Wydobyte z morskich toni eksponaty można już oglądać.

2022-02-25 13:54

Od 6 lat Muzeum Oręża w Kołobrzegu prowadzi badania dna morza w poszukiwaniu starych wraków. Tym bardziej, że Kołobrzeg ze względu na swoje położenie zawsze stanowił ważny ośrodek handlowy.

W rejonie Kołobrzegu można znaleźć wiele eksponatów morskich. Warto przypomnieć, że podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską, a od 1945 roku pełnił rolę punktu ewakuacyjnego.

W latach 2016 i 2017 roku, w ramach akcji ,,Wraki Kołobrzegu” ekipa Muzeum Oręża Polskiego prowadziła badania wraku niemieckiego promu desantowego F 193. Jednostka zatonęła w 1945 roku u wybrzeży uzdrowiska. Podczas prowadzonych prac zostały wydobyte liczne militarne eksponaty, m.in.: 75 mm uniwersalna armata Schneidera, morska podstawa do działka Oerlikon oraz osłona 75 mm armaty Schneider wz.97. Na podstawie znalezionych sprzętów badacze stwierdzili, że prom zatonął z powodu wybuchu.

Wstępnie militarne zabytki techniki morskiej po wydobyciu zostały wyremontowane i były prezentowane w Kołobrzeskim Skansenie Morskim. Obecnie, po konserwacji można je oglądać na Sali Techniki w oddziale Dzieje Oręża Polskiego.

Czy zabraknie gotówki? Główny ekonomista PKO tłumaczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE