Wolontariusze pracują w systemach zmianowych, w tym i na zmianie nocnej

i

Autor: Pracownia Pozarządowa Wolontariusze pracują w systemach zmianowych, w tym i na zmianie nocnej

Znasz polski i ukraiński lub rosyjski? Przydasz się na hali

2022-03-21 14:56

Od ponad tygodnia koszalińska Pracownia Pozarządowa pomaga w hali Gwardii Ukraińcom. Hala jest dla uchodźców miejscem tymczasowym, momentem wytchnienia, a czasem też mimo wszystko domem na dłuższy czas. Chętnych do pomocy nie brakuje, ale Pracownia jasno komunikuje: dwujęzyczni wolontariusze są na wagę złota, obojętnie czy z ukraińskim czy też z rosyjskim językiem.

Wolontariusze podsumowują pierwszy tydzień

"Przepracowaliśmy na hali ponad 600 godzin, zrekrutowaliśmy 90 wolontariuszy, uczyliśmy się wszystkiego, wdrażaliśmy system pracy, a przede wszystkim byliśmy dla mieszkańców hali dostępni 24 godziny na dobę. Przyjmujemy nowych gości i darczyńców, znaleźliśmy kilka mieszkań, szkół, przedszkoli, lekarzy, transportów, weterynarza. Urządziliśmy nawet przyjęcie urodzinowe i wycieczkę."

- czytamy na facebooku Pracowni Pozarządowej.

Ukraińcy sprzątają były hotel w Lesznie, w którym zamieszkają uchodźcy

W noclegowni na hali Gwardii potrzeby codziennie są inne, ale jedna podstawowa jest niezmienna - notorycznie potrzeba żywności. Wolontariusze starają się robić zapasy i magazynować jedzenie, bo jak sami przyznają - może nastąpić jeden "rzut" kilkudziesięciu nowych osób, które przyjadą autokarem i lodówki od razu się opróżnią. Jeśli planujecie urządzać zbiórkę bądź chcecie zrobić zakupy dla uchodźców, zerknijcie na poniższą listę, czego potrzeba najbardziej:

  • wędliny, sery, masło, twaróg, jogurty, serki - hermetycznie pakowane, najlepiej z długim terminem ważności
  • owoce i świeże warzywa (na kanapki, nie do gotowania)
  • soki i napoje
  • naczynia do podgrzewania mleka i jedzenia w mikrofalówce
  • kubeczki papierowe
  • regały, skrzynie, kosze i pojemniki by uporządkować i ułożyć zabawki w kąciku dziecięcym.

Pilnie potrzebni też są wolontariusze dwujęzyczni: polsko i rosyjsko lub ukraińsko języczni, a także Ci, którzy pomogą prowadzić i sfinalizować np. poszukiwania pracy, mieszkania, pociągu lub stworzyć CV. Jeśli czujecie się na siłach i chcecie pomóc, kontaktujcie się z Moniką Widocką, nr tel. 889 079 015.

Sonda
Uważasz, że Anonymous robi dobrą robotę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE