Wolontariusze pracują w systemach zmianowych, w tym i na zmianie nocnej

i

Autor: Pracownia Pozarządowa Wolontariusze pracują w systemach zmianowych, w tym i na zmianie nocnej

Znasz polski i ukraiński lub rosyjski? Przydasz się na hali

2022-03-21 14:56

Od ponad tygodnia koszalińska Pracownia Pozarządowa pomaga w hali Gwardii Ukraińcom. Hala jest dla uchodźców miejscem tymczasowym, momentem wytchnienia, a czasem też mimo wszystko domem na dłuższy czas. Chętnych do pomocy nie brakuje, ale Pracownia jasno komunikuje: dwujęzyczni wolontariusze są na wagę złota, obojętnie czy z ukraińskim czy też z rosyjskim językiem.

Wolontariusze podsumowują pierwszy tydzień

"Przepracowaliśmy na hali ponad 600 godzin, zrekrutowaliśmy 90 wolontariuszy, uczyliśmy się wszystkiego, wdrażaliśmy system pracy, a przede wszystkim byliśmy dla mieszkańców hali dostępni 24 godziny na dobę. Przyjmujemy nowych gości i darczyńców, znaleźliśmy kilka mieszkań, szkół, przedszkoli, lekarzy, transportów, weterynarza. Urządziliśmy nawet przyjęcie urodzinowe i wycieczkę."

- czytamy na facebooku Pracowni Pozarządowej.

Ukraińcy sprzątają były hotel w Lesznie, w którym zamieszkają uchodźcy

W noclegowni na hali Gwardii potrzeby codziennie są inne, ale jedna podstawowa jest niezmienna - notorycznie potrzeba żywności. Wolontariusze starają się robić zapasy i magazynować jedzenie, bo jak sami przyznają - może nastąpić jeden "rzut" kilkudziesięciu nowych osób, które przyjadą autokarem i lodówki od razu się opróżnią. Jeśli planujecie urządzać zbiórkę bądź chcecie zrobić zakupy dla uchodźców, zerknijcie na poniższą listę, czego potrzeba najbardziej:

  • wędliny, sery, masło, twaróg, jogurty, serki - hermetycznie pakowane, najlepiej z długim terminem ważności
  • owoce i świeże warzywa (na kanapki, nie do gotowania)
  • soki i napoje
  • naczynia do podgrzewania mleka i jedzenia w mikrofalówce
  • kubeczki papierowe
  • regały, skrzynie, kosze i pojemniki by uporządkować i ułożyć zabawki w kąciku dziecięcym.

Pilnie potrzebni też są wolontariusze dwujęzyczni: polsko i rosyjsko lub ukraińsko języczni, a także Ci, którzy pomogą prowadzić i sfinalizować np. poszukiwania pracy, mieszkania, pociągu lub stworzyć CV. Jeśli czujecie się na siłach i chcecie pomóc, kontaktujcie się z Moniką Widocką, nr tel. 889 079 015.