Urząd Marszałkowski w Szczecinie

i

Autor: Urząd Marszałkowski w Szczecinie

WYDARZENIA

20 - lecie Pomorza Zachodniego w Unii Europejskiej. Czas na wielkie świętowanie!

2024-05-10 13:36

11 maja na mieszkańców Szczecina i regionu czeka szereg atrakcji związanych właśnie z tym wydarzeniem. "ESKA LET'S BIKE" przy „Arkonce”, gra terenowa w Puszczy Bukowej i wielki festyn w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – sobota w Szczecinie upłynie pod znakiem obchodów 20-lecia Pomorza Zachodniego w Unii Europejskiej.

Świętując 20-leie Pomorza Zachodniego w UE w sobotę, 11 maja, będzie można wziąć udział w 3 wydarzeniach na terenie Szczecina.

- Minęło 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To okres wielu zmian w życiu codziennym, w funkcjonowaniu instytucji, to nowe szanse i perspektywy dla mieszkańców, które nie byłyby możliwe bez unijnego wsparcia. Sięgając po eurofundusze nauczyliśmy się aktywności i odpowiedzialności za swoje otoczenie – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, od godz. 11 przy kąpielisku „Arkonka” odbywać się będzie Eska Let’s Bike – kolejna edycja wydarzenia adresowanego do miłośników rowerowych podróży. Na uczestników czekać będzie m.in. rowerowy rajd rodzinny, konkurs dla uczestników rajdu Eska Let’s Bike na najlepiej udekorowany rower, Strefa Beneficjentów Funduszy Europejskich w ramach miasteczka na mecie, strefa chillout Radia ESKA, miasteczko na mecie z DJ-em i atrakcjami, strefa gastronomiczna, strefa KIDS z dmuchańcem, bańkami mydlanymi i watą cukrową, fotobudka 360 czy serwis rowerowy.

Natomiast, ochrona przyrody w UE, wybory do Parlamentu Europejskiego oraz zmiany jakie zaszły lokalnie dzięki funduszom unijnym to tematy jakie, znajdą się w zadaniach na stacjach gry terenowej „Szmaragd Europy”. To już druga edycja gry, której trasa w tym roku przebiega w okolicach Jeziora Szmaragdowego na terenie Puszczy Bukowej. Gra łączy trzy organizacje – EUROPE DIRECT Szczecin funkcjonujący przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Szczecinie. Start ekip, które zapisały się na listę startową, zaplanowano od godz. 11.00 przy Zajeździe Szmaragd.

Najwięcej jednak będzie się działo podczas festynu, który odbędzie się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – na jego dziedzińcu, w sali dawnego kina „Delfin” (wejście od strony ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40) oraz w atrium (wejście od strony ul. Mazowieckiej 14). W ramach festynu w godz. 10.00-16.00 zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców - m.in. animacje dla dzieci, prezentacje służb mundurowych, liczne konkursy, popcorn i poczęstunek. O możliwościach, jakie dają unijne fundusze, będzie się można dowiedzieć na stoisku przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy.

O godz. 13.30 na dziedzińcu siedziby UMWZ odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu UE, po którym nastąpi poczęstunek tortem okolicznościowym. Podczas trwania festynu (czyli w godz. 10.00-16.00) będzie także możliwe zwiedzanie platformy widokowej znajdującej się na dachu nowoczesnej siedziby UMWZ, z której roztacza się niezapomniany widok na niemal cały Szczecin i jego okolice.. Zwiedzanie w grupach odbywać się będzie co pół godziny.

 W sali dawnego kina „Delfin” zaplanowano projekcje filmu „Zupa nic” z 2021 r. (godz. 11.00) i „Nic do oclenia" z roku 2010 (godz. 14.00). Na seanse kinowe obowiązują darmowe wejściówki, które są jeszcze dostępne.

Z kolei w atrium Urzędu Marszałkowskiego (w godz. 10.00-16.00) znajdą się atrakcje interaktywne, czyli wirtualna strefa Pomorza Zachodniego, gdzie za pomocą specjalnych gogli VR będzie można m.in. przenieść się na zachodniopomorskie rzeki oraz jeziora i popływać SUPem lub kajakiem, zaplanowano animacje dla dzieci, pojawi się też fotobudka. Animacje dla dzieci, ale również strefa chillout, znajdą też swoje miejsce w holu prze salą dawnego kina „Delfin”.

Fotoradary jak żyła złota! Zarabiają gigantyczne pieniądze
20 lat Pomorza Zachodniego w UE

i

Autor: Urząd Marszałkowski w Szczecinie
Źródło: 20 - lecie Pomorza Zachodniego w Unii Europejskiej. Czas na wielkie świętowanie!