Przez prawie pół roku przebadano ponad 56 tysięcy osób

i

Autor: Materiały prasowe Przez prawie pół roku przebadano ponad 56 tysięcy osób

30 proc. mieszkańców regionu przeszło zakażenie koronawirusem, choć o tym nie wiedziało

2021-05-13 10:09

Podsumowano „Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-COV-2 i Choroby COViD-19”. Z badań wynika, że z 56 tysięcy przebadanych osób 30 procent miało przeciwciała późne świadczące o tym, że przechodziły w przeszłości zakażenie. To oznacza, że kontakt z wirusem miało nawet cztery razy więcej osób, niż podają oficjalne statystyki!

- Widzimy, że 30 procent osób badanych posiada przeciwciała tzw. „późne”, czyli ochronne. Liczba ta wskazuje również na niedoszacowanie pomiędzy liczbą przypadków wykrywanych a liczbą przypadków, którą widzimy w serologii. Dokładnie dane te pokazują, że ogólna liczba przypadków z potwierdzonym zakażeniem SARS-COV-2 jest prawdopodobnie czterokrotnie niższa, czyli na jedno wykryte zakażenie przypadają trzy niewykryte. Widzimy też wyraźną dynamikę przyrostu przeciwciał tzw. „późnych” w czasie, czyli w okresie najgorętszym pandemii, podczas drugiej i trzeciej fali. Miesięczny przyrost liczby osób mających kontakt z COVID-19 to 5 procent - powiedział prof. Miłosz Parczewski, lekarz naczelny ds. COVID-19 w województwie zachodniopomorskim.

Badania w kierunku wykrywania przeciwciał koronawirusa trwały od listopada ubiegłego roku do końca kwietnia. Z bezpłatnych badań mogli skorzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w wieku produkcyjnym. Testy wykonywane były przez pięć specjalistycznych szpitali m. in. Szpital Wojewódzki w Koszalinie i Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Dodatkowo, by umożliwić udział w programie mieszkańcom mniejszych miejscowości, szpitale organizowały wiele mobilnych punktów wyjazdowych m. in. w Kołobrzegu.

Na realizację „Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-COV-2 i Choroby COViD-19” przeznaczono ponad ponad 15 mln zł.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
ESKA XD #022 - LODY EKIPY, Promyk nadziei, odchudzanie po lockdownie, rekordowe mandaty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE