Przez prawie pół roku przebadano ponad 56 tysięcy osób

i

Autor: Materiały prasowe Przez prawie pół roku przebadano ponad 56 tysięcy osób

30 proc. mieszkańców regionu przeszło zakażenie koronawirusem, choć o tym nie wiedziało

2021-05-13 10:09

Podsumowano „Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-COV-2 i Choroby COViD-19”. Z badań wynika, że z 56 tysięcy przebadanych osób 30 procent miało przeciwciała późne świadczące o tym, że przechodziły w przeszłości zakażenie. To oznacza, że kontakt z wirusem miało nawet cztery razy więcej osób, niż podają oficjalne statystyki!

- Widzimy, że 30 procent osób badanych posiada przeciwciała tzw. „późne”, czyli ochronne. Liczba ta wskazuje również na niedoszacowanie pomiędzy liczbą przypadków wykrywanych a liczbą przypadków, którą widzimy w serologii. Dokładnie dane te pokazują, że ogólna liczba przypadków z potwierdzonym zakażeniem SARS-COV-2 jest prawdopodobnie czterokrotnie niższa, czyli na jedno wykryte zakażenie przypadają trzy niewykryte. Widzimy też wyraźną dynamikę przyrostu przeciwciał tzw. „późnych” w czasie, czyli w okresie najgorętszym pandemii, podczas drugiej i trzeciej fali. Miesięczny przyrost liczby osób mających kontakt z COVID-19 to 5 procent - powiedział prof. Miłosz Parczewski, lekarz naczelny ds. COVID-19 w województwie zachodniopomorskim.

Badania w kierunku wykrywania przeciwciał koronawirusa trwały od listopada ubiegłego roku do końca kwietnia. Z bezpłatnych badań mogli skorzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w wieku produkcyjnym. Testy wykonywane były przez pięć specjalistycznych szpitali m. in. Szpital Wojewódzki w Koszalinie i Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Dodatkowo, by umożliwić udział w programie mieszkańcom mniejszych miejscowości, szpitale organizowały wiele mobilnych punktów wyjazdowych m. in. w Kołobrzegu.

Na realizację „Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-COV-2 i Choroby COViD-19” przeznaczono ponad ponad 15 mln zł.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
ESKA XD #022 - LODY EKIPY, Promyk nadziei, odchudzanie po lockdownie, rekordowe mandaty