- Widzimy, że 30 procent osób badanych posiada przeciwciała tzw. „późne”, czyli ochronne. Liczba ta wskazuje również na niedoszacowanie pomiędzy liczbą przypadków wykrywanych a liczbą przypadków, którą widzimy w serologii. Dokładnie dane te pokazują, że ogólna liczba przypadków z potwierdzonym zakażeniem SARS-COV-2 jest prawdopodobnie czterokrotnie niższa, czyli na jedno wykryte zakażenie przypadają trzy niewykryte. Widzimy też wyraźną dynamikę przyrostu przeciwciał tzw. „późnych” w czasie, czyli w okresie najgorętszym pandemii, podczas drugiej i trzeciej fali. Miesięczny przyrost liczby osób mających kontakt z COVID-19 to 5 procent - powiedział prof. Miłosz Parczewski, lekarz naczelny ds. COVID-19 w województwie zachodniopomorskim.
Badania w kierunku wykrywania przeciwciał koronawirusa trwały od listopada ubiegłego roku do końca kwietnia. Z bezpłatnych badań mogli skorzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w wieku produkcyjnym. Testy wykonywane były przez pięć specjalistycznych szpitali m. in. Szpital Wojewódzki w Koszalinie i Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Dodatkowo, by umożliwić udział w programie mieszkańcom mniejszych miejscowości, szpitale organizowały wiele mobilnych punktów wyjazdowych m. in. w Kołobrzegu.
Na realizację „Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-COV-2 i Choroby COViD-19” przeznaczono ponad ponad 15 mln zł.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!