inwestycje

Dworzec kolejowy w Koszalinie przestaje straszyć. Zobacz, jak runęły mury koszalińskiego dworca

2023-09-25 14:46

Dworzec kolejowy w Koszalinie był uznawany przez wielu jako jeden z najbrzydszych w Polsce. Nic dziwnego, brzydki żółty odstraszał turystów, a już na pewno osoby korzystające z niego na co dzień. Aktualnie zdecydowano się na stworzenie nowego budynku. Teraz zobaczmy, jak stary przechodzi do historii

Dworzec w Koszalinie przestanie straszyć? Trwa wielkie burzenie

Wielkie burzenie dworca kolejowego w Koszalinie ucieszyło mieszkańców. W social mediach wielu z nich nie ukrywało swojej radości. W końcu budynek, który straszył turystów, odchodzi w niepamięć. Mieszkańcy czekali na to wiele lat.

- Czekałam na tym dworcu na zajęcia. On był naprawdę okropny i bardzo nieprzyjazny dla pasażera - mówi pani Paulina.

Dlatego wielu mieszkańców z entuzjazmem czyta kolejne informacje o burzeniu dworca kolejowego w Koszalinie.

Dworzec w Koszalinie przechodzi do historii. Co wiemy o nowym budynku?

Projekt stworzyła pracownia TBI Architekci z Gdańska. Planowany termin otwarcia to końcówka 2024 roku. W miejsce tej maszkary powstanie nowoczesny dworzec PKP za 44 miliony złotych. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Głównym wykonawcą firma Alstal z Bydgoszczy.

Planowana jest lekka konstrukcja i przeszklona elewacja. Do tego ażurowy dach z trójkątami. W środku poczekalnia oraz przejście na perony. Do tego przestrzeń handlowa. Planowana też jest wyjątkowa nocna iluminacja. Nowy dworzec ma być również przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się windy oraz specjalne ścieżki dla osób niewidomych. Dworzec ma być też energooszczędny – planowane jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych.

Koszalin: Miliony na nowy wiadukt

Zobacz w galerii zdjęć, jak wygląda burzenie dworca kolejowego w Koszalinie!

Quiz geograficzny. Rozpoznasz dworzec PKP po zdjęciu i podpowiedzi? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Stolica województwa zachodniopomorskiego
Szczecin Główny dworzec