Organizatorzy 18. Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja" ogłosili ostatnio jury, a zasiądą w nim:
- Adam Woronowicz - aktor teatralny i filmowy, stworzył kilkadziesiąt ról w produkcjach filmowych, otrzymał statuetkę Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie"Chrzest" (2010) w reż. Marcina Wrony, a w 2018 roku nagrodę za najlepszą rolę męską w filmie "Kamerdyner" (2018) w reż. Filipa Bajona na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
- Marta Lipińska - aktorka teatralna, radiowa i filmowa. Do najważniejszych i najbardziej znanych scenicznych kreacji należą role w m.in. "Dwóch teatrach" Jerzego Szaniawskiego, "Mistrzu i Małgorzacie" Michała Bułhakowa czy komedii "Mieszczanin szlachcicem" Moliera. Widzowie mogli ją oglądać w "Nad Niemnem", w którym wcieliła się w postać Emilii Korczyńskiej oraz w popularnych serialach "Ranczo" i "Miodowe lata". Dla wielu słuchaczy Polskiego Radia to Eliza ze słuchowiska "Kocham pana, panie Sułku".
- Katarzyna Gniewkowska - aktorka filmowa i teatralna. W filmie zadebiutowała główną rolą w „Między ustami a brzegiem pucharu” w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego. Ponadto, współpracowała z takimi reżyserami jak Maciej Pieprzyca („Drzazgi”), Wojciech Smarzowski („Pod Mocnym Aniołem”), Marcin Wrona („Demon”) czy Agnieszka Holland („Ekipa”).
- Marcin Bortkiewicz - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg i aktor. Za pełnometrażowy debiut fabularny „Noc Walpurgi” (2015) otrzymał wiele nagród na krajowych festiwalach, w tym Nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
- prof. Wojciech Otto - filmoznawca, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książek: „Literatura i film w kulturze polskiej dwudziestolecia międzywojennego” (Poznań 2007), „Zdzisław Maklakiewicz” (Warszawa 2008) w serii „Ludzie Polskiego Kina” oraz „Obrazy niepełnosprawności w polskim filmie” (Poznań 2012).
Polecany artykuł:
Jurorzy ocenią 33 filmy, w tym 12 filmów fabularnych, 14 dokumentalnych i 7 filmów amatorskich. Każdy obraz będzie walczył o statuetkę Motyla 2021.
W każdej kategorii znajdują się filmy polskich twórców, ale na festiwal napłynęły również dzieła m.in. z Hiszpanii, Brazylii, Rosji, Argentyny, Iranu, Korei Południowej czy Indonezji.
Festiwal "Integracja Ty i Ja" potrwa od 7 do 11 września, a jego hasłem przewodnim będzie "Kultura dostępna". Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.