Drugie życie starych rzeczy w koszalińskim Plastyku

i

Autor: Wioleta Jędrzejczyk - Betlińska Drugie życie starych rzeczy w koszalińskim Plastyku

Gadki Szmatki. Pokażą, jak dać ubraniom drugie życie, dbając o środowisko

2020-02-03 13:03

O tym jak pohamować zakupoholizm i dać starym rzeczom drugie życie – opowiadają uczniowie koszalińskiego Plastyka. Grupa młodzieży realizuje projekt społeczny pt. „Gadki Szmatki”, który jednocześnie bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie - Zwolnieni z teorii.

Grupa około dwudziestu osób regularnie od stycznia organizuje w koszaliński szkołach prelekcje i warsztaty, podczas których uświadamia rówieśników, że dla dobra środowiska naturalnego powinniśmy baczniej przyglądać się temu co i, w jakich ilościach kupujemy.

Gadki Szmatki. Warsztaty w liceum plastycznym w Koszalinie

- Często, robiąc porządki w szafie, wyrzucamy stare rzeczy i zastępujemy je nowymi - wyjaśnia Katarzyna Antoszak, uczestniczka projektu. - Chcemy pokazać naszym kolegom, że coś, co nie jest przydatne dla nas, może jeszcze posłużyć komuś innemu. Warto swoje stare ubrania oddać potrzebującym lub coś z nich zrobić, na przykład ekologiczną torbę na zakupy.

- Drobnymi gestami możemy ocalić naszą ziemię – podkreśla Weronika Olesiak. - Przemysł odzieżowy jest uznawany za jeden z bardziej zanieczyszczających ziemię przemysłów. Dlatego powinniśmy mniej kupować nowych rzeczy, a więcej wymieniać się lub nabywać ubrania w sklepach z odzieżą używaną.

Podczas warsztatów uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. W. Hasiora pokazują, jak szybko i przyjemnie starej rzeczy dać nowy wygląd, nadać jej szyk. Do tej pory młodzież odwiedziła dziewięć szkół ponadpodstawowych, spotkała się z ponad półtora tysiącem rówieśników.

Gadki Szmatki w Koszalinie. Do kiedy trwają warsztaty?

Projekt „Gadki Szmatki” bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie Zwolnieni z teorii.

- Olimpiada powstała jako odpowiedź na brak u młodych ludzi, wychodzących na rynek pracy, praktycznych kompetencji – mówi Paulina Domek. - Dzięki platformie nie tylko realizujemy swoje projekty i wpływamy na środowisko lokalne, ale przede wszystkim zdobywamy praktyczne umiejętności, jak na przykład praca w zespole czy skuteczna komunikacja.

Kapituła spośród najciekawszych projektów wyłoni „Złote Wilki”, tytuł przyznawany najlepszym projektom w danym temacie i formacie.

Projekt uczniów koszalińskiego Plastyka ma zakończyć się w marcu pokazem mody ubrań zaprojektowanych oraz uszytych przez młodzież z tkanin, z recyklingu.