Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”

i

Autor: Materiały prasowe Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”

III Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie. Historia sprzed tysiąca lat

2021-05-27 12:15

Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg” to jedno z najważniejszych w naszym kraju przedsięwzięć promujących historię sprzed tysiąca lat. Co roku liczba uczestników wzrasta, sięgając aktualnie blisko setki ubranych w odwzorowane, historyczne stroje pasjonatów. Na miejscu stawią się pieszo oraz konno. III Festiwal Wczesnośredniowieczny odbędzie się 5 i 6 czerwca na łące przy ul. Kasztanowej w Budzistowie.

Tematem przewodnim będą przede wszystkim czasy panowania Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. W związku z przypadającą w tym roku 1055. rocznicą chrztu pierwszego z tych władców, w Budzistowie nie zabraknie motywów związanych z tym niezwykle ważnym epizodem w dziejach Polski. Poza tym podczas Festiwalu będzie można zobaczyć życie codzienne kołobrzeżan tysiąc lat temu oraz, jak zawsze, powiązane z nim aspekty militarne. Wydarzenie, które potrwa 2 dni odbędzie się na terenie autentycznego podgrodzia przedlokacyjnego Kołobrzegu.

 5 i 6 czerwca w Budzistowie III Festiwal Wczesnośredniowieczny

i

Autor: Materiały prasowe 5 i 6 czerwca w Budzistowie III Festiwal Wczesnośredniowieczny

Stworzone przez odtwórców obozowisko podzielone zostanie na trzy strefy. W pierwszej, największej zaplanowano cykl warsztatów plenerowych, w tym pokazy dawnego rzemiosła, na przykład bursztynnictwa, powroźnictwa, snycerstwa czy warzenia kołobrzeskiego skarbu – soli. Zobaczymy również walki i manewry wojów. Dwie kolejne części obozowiska poświęcono na jarmark. Znajdziemy tutaj zarówno przedmioty związane z wczesnym średniowieczem, w tym profesjonalne i użytkowe repliki zabytków, jak i współczesne, lokalne rękodzieło oraz kulinaria.

Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”

i

Autor: Materiały prasowe Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”

W niedzielę 6 czerwca zaplanowano panel ekspercki. Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się dr Michał Bogacki – dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Swoje działania na rzecz upowszechniania wiedzy o przeszłości regionu przedstawią także członkowie Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”. Przez cały weekend kontynuowana będzie, zapoczątkowana rok temu, lektura na głos książki znanej, mieszkającej pod Kołobrzegiem pisarki, Elżbiety Cherezińskiej p.t.: „Gra w kości”, której tematem jest Zjazd Gnieźnieński w 1000 r.

Wstęp na festiwal będzie bezpłatny. Radio Eska jest patronem medialnym wydarzenia.

Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”

i

Autor: Materiały prasowe Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”
O Festiwalu opowiada współorganizator wydarzenia Łukasz Gładysiak Studio Historyczne Huzar

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Gwara - Sprawdź, czy zrozumiesz, co do Ciebie mówią w innych regionach Polski

Pytanie 1 z 12
Jeżeli ktoś zaproponuje Ci na Warmii i Mazurach "anielskie ruchańce" to znaczy, że...
Eska dowozi: Odwiedziliśmy Helę w markecie budowlanym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE