Tematem przewodnim będą przede wszystkim czasy panowania Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. W związku z przypadającą w tym roku 1055. rocznicą chrztu pierwszego z tych władców, w Budzistowie nie zabraknie motywów związanych z tym niezwykle ważnym epizodem w dziejach Polski. Poza tym podczas Festiwalu będzie można zobaczyć życie codzienne kołobrzeżan tysiąc lat temu oraz, jak zawsze, powiązane z nim aspekty militarne. Wydarzenie, które potrwa 2 dni odbędzie się na terenie autentycznego podgrodzia przedlokacyjnego Kołobrzegu.
Stworzone przez odtwórców obozowisko podzielone zostanie na trzy strefy. W pierwszej, największej zaplanowano cykl warsztatów plenerowych, w tym pokazy dawnego rzemiosła, na przykład bursztynnictwa, powroźnictwa, snycerstwa czy warzenia kołobrzeskiego skarbu – soli. Zobaczymy również walki i manewry wojów. Dwie kolejne części obozowiska poświęcono na jarmark. Znajdziemy tutaj zarówno przedmioty związane z wczesnym średniowieczem, w tym profesjonalne i użytkowe repliki zabytków, jak i współczesne, lokalne rękodzieło oraz kulinaria.
W niedzielę 6 czerwca zaplanowano panel ekspercki. Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się dr Michał Bogacki – dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Swoje działania na rzecz upowszechniania wiedzy o przeszłości regionu przedstawią także członkowie Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”. Przez cały weekend kontynuowana będzie, zapoczątkowana rok temu, lektura na głos książki znanej, mieszkającej pod Kołobrzegiem pisarki, Elżbiety Cherezińskiej p.t.: „Gra w kości”, której tematem jest Zjazd Gnieźnieński w 1000 r.
Wstęp na festiwal będzie bezpłatny. Radio Eska jest patronem medialnym wydarzenia.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!