Nowe pociągi dla Pomorza Zachodniego. Tabor powiększy się o 8 nowoczesnych pojazdów.

i

Autor: materiały prasowe Nowe pociągi dla Pomorza Zachodniego. Tabor powiększy się o 8 nowoczesnych pojazdów.

społeczne

Nowe pociągi dla Pomorza Zachodniego. Tabor powiększy się o 8 nowoczesnych pojazdów.

2024-05-27 13:54

Flota zachodniopomorskich pociągów powiększy się o 8 nowoczesnych pojazdów. Pierwszy z nich dotarł właśnie do Szczecina. Następne egzemplarze tych pojazdów zamówione przez Województwo Zachodniopomorskie w kolejnych miesiącach będą sukcesywnie pojawiały się na torach.

Nowe pociągi przystosowane są do jazdy dwukierunkowej, z prędkością 160 km/h. Wyposażone są w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, klimatyzację, wi-fi, dwie toalety oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. W pojazdach zaplanowano 154 stałe miejsca siedzące, 36 uchylnych oraz 273 miejsca stojące, a także 16 stanowisk do przewozu rowerów.

Pociągi dla bezpieczeństwa zostały wyposażone w łatwo obsługiwalne defibrylatory, monitoring wewnętrzny oraz zapewniono łączność pasażerów z maszynistą pojazdu. Nowością w tych pociągach będzie 16 szerszych miejsc przeznaczonych m.in.: dla kobiet w ciąży. Poszerzone fotele poprawią komfort podróży również osób z niepełnosprawnościami. Jest również miejsce dla osoby poruszającej się z psem asystującym.

Koszt ośmiu nowoczesnych pociągów to ponad 261 mln zł. Dofinansowanie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w wysokości do 85 proc. Dziś flota Pomorza Zachodniego liczy w sumie 72 pojazdy, w tym 40 elektrycznych Impulsów i 12 hybryd.