telefon stacjonarny

i

Autor: Pexels

quiz

Przypasujesz zachodniopomorskie miasto do numeru kierunkowego? Sprawdź się w tym trudnym quizie!

2023-11-23 14:32

Choć coraz mniej osób korzysta z telefonów stacjonarnych, to np. wiele instytucji posiada tylko taką formę kontaktu. Wielu z nas pamięta historyczne aparaty, na których wykręcało się numery. A czy potraficie dopasować numer kierunkowy do zachodniopomorskich miast? Sprawdźcie się w naszym quizie!

Numery kierunkowe w Polsce

Ogólnie to element numeracji telefonicznej, który jest przydzielony do danego obszaru. Dzięki temu np. łatwiej dopasować taryfikację danego połączenia, np. międzynarodowe.

W Polsce po raz pierwszy pojęcie pojawiło się w latach 60 XX wieku. To wtedy postawiono na wdrażanie półautomatycznych zestawień połączeń międzymiastowych. Wtedy też zaczęto dopasowywać konkretnym kierunkom numery.

W 1964 powstał system międzymiastowy, jednak został on szybko zlikwidowany. Polegał na tym, że inny numer był na lini Poznań-Szczecin, a inny na Poznań-Warszawa.

W 1976 postanowiono ujednolicić numery kierunkowe. I tak z biegiem lat zmniejszono uch liczbę z 176 do 49 numerów kierunkowych, zgodnie z podziałem województw według starej reformy.

Postanowiliśmy sprawdzić waszą wiedzę z numerów kierunkowych, ale dla województwa zachodniopomorskiego. Jaki jest numer kierunkowy do Szczecina? Co trzeba wykręcić do Międzyzdrojów? Sprawdźcie się! 

Quiz. Jaki jest numer kierunkowy zachodniopomorskiego miasta? Sprawdź się

Pytanie 1 z 18
Banie

Oto najlepsze gminy do życia w Zachodniopomorskiem