Przetarg na budowę ma być ogłoszony pod koniec przyszłego roku

i

Autor: JS Przetarg na budowę ma być ogłoszony pod koniec przyszłego roku

W Koszalinie powstanie Centrum Zróznoważonego Rozwoju. Ma popularyzować naukę i ekologię

2022-06-08 13:54

Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z władzami Politechniki Koszalińskiej z rektor Danutą Zawadzką na czele złożyli wczoraj podpisy pod listem intencyjnym w sprawie utworzenia Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Inwestycja ma powstać przy Politechnice do 2027 roku.

Założycielem i organem prowadzącym centrum będzie samorząd województwa zachodniopomorskiego. Obiekt ma być budowany od zera, a jego prawdopodobna lokalizacja to tereny przy Politechnice od strony ul. Gdańskiej.

Optymistyczny wariant zakłada ogłoszenie przetargu na budowę pod koniec 2023 roku, a ukończenie obiektu planowane jest do 2027 roku.

Jak przyznaje marszałek Olgierd Geblewicz:

Projekt ma ważne znaczenie w kontekście budowania zrównoważonego rozwoju na Pomorzu Zachodnim, docenienia silnej pozycji w regionie Koszalina i samej Politechniki Koszalińskiej jako ośrodka naukowego. Mam nadzieję, że będzie to silny ośrodek nie tylko regionalny, ale też ogólnopolski. Nasz region ma wielki potencjał jeśli chodzi o ochronę środowiska, jesteśmy największym producentem odnawialnej energii w Polsce, regionem, który ma statystycznie, na tle kraju, bardzo dobrą jakość powietrza, dużą lesistość. Chcemy to chronić jeszcze lepiej. Chcemy, by było to miejsce, gdzie będziemy również wdrażali, badali oraz przygotowywali nowe rozwiązania proekologiczne promujące gospodarkę w obiegu zamkniętym

Sonda
Czy zainteresowałbyś/ałabyś się pracą w branży eko?

W Koszalinie obecnie nie ma centrum nauki. W województwie zachodniopomorskim na ukończeniu jest flagowy projekt budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Centra służące popularyzacji nauki wśród dzieci i młodzieży powstały w Stargardzie, Świdwinie czy Wałczu.

Rektor Politechniki Danuta Zawadzka przyznała, że Centrum ma również być punktem spotkań nauki i lokalnych przedsiębiorców, ma także pomagać w odnajdywaniu ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań dla koszalińskiego biznesu. Dlatego już na etapie projektowania i planowania inwestycji Politechnika zachęca podmioty biznesowe do kontaktu, by wspólnie współtworzyć Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Ten projekt będzie ciekawą opcją dla Koszalina. Współpraca z zarządem województwa, która dotąd układała się dobrze, wchodzi teraz w nowy poziom

- dodaje rektor.