Mieszkania

i

Autor: Pixabay

nieruchomości

W Polsce powstaną tanie mieszkania na wynajem? Jest taki pomysł!

2023-09-23 14:45

Ceny mieszkań w Polsce nieustannie rosną mimo kredytu „2%”. Szczególnie odczuwają to mieszkańcy większych miast, gdzie ich własne m2 to już koszt powyżej 350 tysięcy. Jak się okazuje, jest szansa na 300 tysięcy mieszkań na tani wynajem. Taki pomysł przedstawiła Lewica.

Powstaną tanie mieszkania na wynajem w Polsce? Ambitny plan Lewicy

W sobotę 23 września 2023 roku na jednym z osiedli mieszkaniowych w Wiedniu odbyła się konwencja programowa Nowej Lewicy. Zaprezentowano program mieszkaniowy tego ugrupowania. Organizatorzy wydarzenia podkreślali, że wyjazd do Austrii ma być dowodem na to, że polityka mieszkaniowa proponowana przez Lewicę rzeczywiście jest możliwa.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że "mieszkanie jest prawem, a nie towarem".

- W Wiedniu jest milion mieszkań, z czego 774 tys. mieszkań to są mieszkania na tani wynajem, 222 tys. tych mieszkań (ich) właścicielem jest miasto – powiedział Czarzasty.

Ceny mieszkań w Warszawie oszalały! Nawet 28 tys. zł za metr kwadratowy!

Ile może wynieść czynsz w tanim mieszkaniu na wynajem?

W takich mieszkaniach czynsz jest regulowany. To oznacza, że nie można go podnieść z dnia na dzień. Wynajem 50-metrowego taniego mieszkania w Austrii kosztuje około 1500 zł miesięcznie.

- Planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem i to jest projekt na lata (...). W pierwszym roku, bo mamy to wszystko policzone, ten nasz program będzie kosztował 20 mld zł – przekazała Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Robert Biedroń podkreślał, że Lewica doprowadzi do tego, że pieniądze na budowę mieszkań z niskim czynszem trafią do samorządów.

- Doprowadzimy do tego, że każdy samorząd, który będzie chciał uczestniczyć w tym wielkim planie budowy mieszkań, dostanie 100 proc. dofinansowania – powiedział Biedroń.

Nowa Lewica zapowiedziała ponadto wsparcie dla spółdzielni i kooperatyw mieszkaniowych budujących mieszkania na wynajem, wspieranie najmu długoterminowego, czy wspieranie powstawania planów zagospodarowania przestrzennego, uwzględniających potrzeby mieszkańców, utworzenie Ministerstwa Mieszkalnictwa i powołanie Państwowej Agencji Mieszkaniowej

Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich. Gdzie najtaniej?