Na Pomorzu Zachodnim znajduje się bardzo duża liczba budynków wielolokalowych na terenach popegeerowskich

i

Autor: Pixabay.com Na Pomorzu Zachodnim znajduje się bardzo duża liczba budynków wielolokalowych na terenach popegeerowskich

Dotacje na wymianę kopciuchów w Zachodniopomorskiem. Rusza nabór wniosków

2021-04-13 13:02

W środę 14 kwietnia ruszy nabór wniosków na wymianę 500 kopciuchów w budynkach wielolokalowych w województwie zachodniopomorskim. Wspólnoty będą mogły otrzymać od 40 do 290 tys. zł dotacji.

Uruchomiony program na razie będzie pilotażem, który ma pozwolić na stworzenie programu skierowanego dla budynków wielolokalowych w całym kraju. Na wymianę przynajmniej 500 nieefektywnych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów, w województwie zachodniopomorskim zarezerwowano 10 mln zł.

Resort klimatu zwraca uwagę, że na Pomorzu Zachodnim znajduje się bardzo duża liczba budynków wielolokalowych na terenach popegeerowskich i to szczególnie do nich skierowany jest program. 

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

Umowy w ramach pilotażu będą zawierane do końca marca 2022 roku. Operatorem programu będzie wojewódzki fundusz ochrony środowiska w Szczecinie. Oprócz wymiany tzw. kopciuchów dofinansowana będzie też termomodernizacja budynków, instalacja centralnego ogrzewania, wody użytkowej, czy wymiana stolarki okiennej i drzwiowej 

Wysokość bezzwrotnych dotacji uzależniona będzie od zakresu prac i tego, czy wniosek będzie składany przez pojedynczą osobę lub wspólnotę mieszkaniową. Dla pojedynczych lokali dotacje pokrywać będą od 30 do 45 proc. kosztów inwestycji i będą wynosić do 30 tys. zł. W tym przypadku wysokość wsparcia będzie też zależna od dochodu osiąganego w gospodarstwie domowym. 

Fundusz będzie preferował wnioski składane przez wspólnoty i będą one mogły otrzymać od 40 do 290 tys. zł dotacji. Dla osób fizycznych o dochodach do 100 tys. zł rocznie przewidziano podstawowy poziom dofinansowania.

Od 1 lipca właściciele budynków będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Przesłanie takich informacji będzie obligatoryjne. 

Sonda
Czy kary za wypalanie traw są wystarczająco wysokie?
Olivia Addams wraca z hitem Stranger na wiosnę 2021! Poznajcie przedpremierowo w Radiu ESKA!
Źródło: Dotacje na wymianę kopciuchów w Zachodniopomorskiem. Rusza nabór wniosków