Koszalińska Biblioteka Publiczna

i

Autor: Pixabay Koszalińska Biblioteka Publiczna

Jakie książki, audiobooki, filmy oraz płyty były najchętniej wypożyczane? Ranking przygotowała Koszalińska Biblioteka Publiczna

2023-01-13 10:19

Koszalińska Biblioteka Publiczna podsumowała liczbę wypożyczeń książek, audiobooków, płyt muzycznych oraz filmów w 2022 roku. Zestawienie książkowe zdominowała powieść lokalnej autorki, a płytowe polscy wykonawcy.

Zestawienie książkowe zdominowała powieść „Morze Miłości” Stanisławy Schreuder, naszej lokalnej autorki, z którą będzie się można spotkać w filii nr 8 KBP już 2 lutego o godz. 16.00.

„Morze Miłości” zrzuciło z pierwszego miejsca, królujące od wielu lat kryminały. Nie jest to jednak wielki spadek, bo tylko na czwarte miejsce. Na nim uplasował się bestsellerowy Remigiusz Mróz z książką „Nieodnaleziona”. Kolejne miejsca zajęli autorzy thrillerów psychologicznych: B. A. Paris i Alex Michaelides. Ranking zamykają natomiast zagraniczne powieści obyczajowe autorstwa Danielle Steel i Kerry Fisher oraz powieść historyczna „Słowik” Kristin Hannah.

W rankingu najchętniej wypożyczanych audiobooków od lat przeplatają się dwa gatunki – kryminały i literatura obyczajowa. Na szczycie zestawienia znalazła się książka Remigiusza Mroza „Listy zza grobu”– pierwsza część cyklu o Sewerynie Zaorskim. Na drugim miejscu pojawiła się Krystyna Mirek z thrillerem psychologicznym „Blizny przeszłości”, który opowiada o strasznych tajemnicach, które kryją małe miasteczka. Trzecie miejsce to powieść Wioletty Piaseckiej o przyjaźni, miłości, ale też smutkach i realiach szarej codzienności.

W zasobach Mediateki oprócz audiobooków znajdują się także pokaźne zbiory płyt muzycznych. Okazuj się, że koszalinianie w 2022 roku wypożyczali głównie twórczość muzyczną polskich artystów. Zestawienie otwiera album „Kora” Ralpha Kaminskiego. Artysta sięgnął po ponadczasową twórczość zespołu Maanam i stworzył oryginalne wersje wybranych utworów zespołu. N drugim miejscu uplasowało się „MTV Unplugged” Krzysztofa Zalewskiego, czyli najpopularniejsze utwory twórcy w wersji akustycznej. Polską muzykę reprezentują także artyści Męskiego Grania i Kaśka Sochacka. Pierwszą zagraniczną płytą w rankingu jest natomiast „30”, czyli czwarty album brytyjskiej wokalistki Adele.

Tegoroczne zestawienie filmowe jest natomiast mieszanką kinowych różnorodności. Na liście znalazły się komedie romantyczne, animacje, dramaty, a nawet thriller. W pierwszej dziesiątce utrzymał się także zeszłoroczny zwycięzca rankingu, czyli oscarowy „Parasite” w reżyserii Bong Joon Ho.

Koszalińska Biblioteka Publiczna w ubiegłym roku odnotowała w sumie ponad 341 tysięcy wypożyczeń. Z oferty Biblioteki Głównej i 10 filii na terenie Koszalina korzysta prawie 15,5 tys. czytelników.

Szczegółowe rankingi w poszczególnych kategoriach można zobaczyć na stronie https://www.biblioteka.koszalin.pl/biblioteka/wydarzenia/ranking-wypozyczen-2022

Autor: Magda Wanowska-Miksa

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Piątek 13-tego. Nietypowy test, poniżej połowy punktów będziesz mieć pecha!

Pytanie 1 z 13
Ile razy w roku wypada piątek 13-tego?
Michał Szczygieł z przytupem rozpoczął 2023 rok. Nowe Sytuacje, tylko na ESKA.pl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE