Koszalińska Biblioteka Publiczna

i

Autor: Pixabay Koszalińska Biblioteka Publiczna

Jakie książki, audiobooki, filmy oraz płyty były najchętniej wypożyczane? Ranking przygotowała Koszalińska Biblioteka Publiczna

2023-01-13 10:19

Koszalińska Biblioteka Publiczna podsumowała liczbę wypożyczeń książek, audiobooków, płyt muzycznych oraz filmów w 2022 roku. Zestawienie książkowe zdominowała powieść lokalnej autorki, a płytowe polscy wykonawcy.

Zestawienie książkowe zdominowała powieść „Morze Miłości” Stanisławy Schreuder, naszej lokalnej autorki, z którą będzie się można spotkać w filii nr 8 KBP już 2 lutego o godz. 16.00.

„Morze Miłości” zrzuciło z pierwszego miejsca, królujące od wielu lat kryminały. Nie jest to jednak wielki spadek, bo tylko na czwarte miejsce. Na nim uplasował się bestsellerowy Remigiusz Mróz z książką „Nieodnaleziona”. Kolejne miejsca zajęli autorzy thrillerów psychologicznych: B. A. Paris i Alex Michaelides. Ranking zamykają natomiast zagraniczne powieści obyczajowe autorstwa Danielle Steel i Kerry Fisher oraz powieść historyczna „Słowik” Kristin Hannah.

W rankingu najchętniej wypożyczanych audiobooków od lat przeplatają się dwa gatunki – kryminały i literatura obyczajowa. Na szczycie zestawienia znalazła się książka Remigiusza Mroza „Listy zza grobu”– pierwsza część cyklu o Sewerynie Zaorskim. Na drugim miejscu pojawiła się Krystyna Mirek z thrillerem psychologicznym „Blizny przeszłości”, który opowiada o strasznych tajemnicach, które kryją małe miasteczka. Trzecie miejsce to powieść Wioletty Piaseckiej o przyjaźni, miłości, ale też smutkach i realiach szarej codzienności.

W zasobach Mediateki oprócz audiobooków znajdują się także pokaźne zbiory płyt muzycznych. Okazuj się, że koszalinianie w 2022 roku wypożyczali głównie twórczość muzyczną polskich artystów. Zestawienie otwiera album „Kora” Ralpha Kaminskiego. Artysta sięgnął po ponadczasową twórczość zespołu Maanam i stworzył oryginalne wersje wybranych utworów zespołu. N drugim miejscu uplasowało się „MTV Unplugged” Krzysztofa Zalewskiego, czyli najpopularniejsze utwory twórcy w wersji akustycznej. Polską muzykę reprezentują także artyści Męskiego Grania i Kaśka Sochacka. Pierwszą zagraniczną płytą w rankingu jest natomiast „30”, czyli czwarty album brytyjskiej wokalistki Adele.

Tegoroczne zestawienie filmowe jest natomiast mieszanką kinowych różnorodności. Na liście znalazły się komedie romantyczne, animacje, dramaty, a nawet thriller. W pierwszej dziesiątce utrzymał się także zeszłoroczny zwycięzca rankingu, czyli oscarowy „Parasite” w reżyserii Bong Joon Ho.

Koszalińska Biblioteka Publiczna w ubiegłym roku odnotowała w sumie ponad 341 tysięcy wypożyczeń. Z oferty Biblioteki Głównej i 10 filii na terenie Koszalina korzysta prawie 15,5 tys. czytelników.

Szczegółowe rankingi w poszczególnych kategoriach można zobaczyć na stronie https://www.biblioteka.koszalin.pl/biblioteka/wydarzenia/ranking-wypozyczen-2022

Autor: Magda Wanowska-Miksa

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Piątek 13-tego. Nietypowy test, poniżej połowy punktów będziesz mieć pecha!

Pytanie 1 z 13
Ile razy w roku wypada piątek 13-tego?
Michał Szczygieł z przytupem rozpoczął 2023 rok. Nowe Sytuacje, tylko na ESKA.pl