Limit 250 osób na imprezach plenerowych

i

Autor: Materiały prasowe Limit 250 osób na imprezach plenerowych

Limit 250 osób na imprezach plenerowych. Branża kulturalno-rozrywkowa nie jest zadowolona

2021-05-28 14:19

Zarówno samorządowym instytucjom kultury, jak i organizatorom imprez komercyjnych nie kalkuluje się organizacja wydarzeń dla tak małej grupy osób. Cała branża apeluje do rządu o dialog w tej sprawie. Limit 250 osób na imprezie plenerowej to kuriozalny pomysł - tak osoby działające w branży kulturalno-rozrywkowej w regionie komentują rozporządzenie ws. ograniczeń, opublikowane we wtorek w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie umożliwia od 4 czerwca prowadzenie na otwartym powietrzu działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki. Koncerty i inne wydarzenia w plenerze będą mogły być organizowane pod warunkiem zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób.

- Patrząc na to, że na stadion może wejść 25 procent kibiców, liczyłem, że zostaną dozwolone imprezy masowe bardziej liczne. Skoro na Stadionie Narodowym może być 15 tys. osób, to dlaczego ja na dzierżawiony teren ponad 9 hektarów nie mogę wpuścić więcej niż 250 osób - mówi Krzysztof Bartyzel, dzierżawca lotniska w pod kołobrzeskim Podczelu, gdzie na ten sezon zaplanował 4 duże imprezy. - Czekam na dalsze rozporządzenia, ciągle przygotowując imprezy, ale wiadomo, że dla tak ograniczonej publiczności organizacja koncertów, festynów, czy innych plenerowych wydarzeń jest nierentowna - dodał.

Obecnie w kropce znajdują się też samorządowe instytucje kultury. Przykładem może być gmina Sianów, gdzie w sezonie letnim zawsze dzieje się wiele, ale jak będzie w tym roku organizatorzy jeszcze sami nie wiedzą, choć cały czas pracują nad kalendarzem imprez.

- Planujemy Dni Ziemi Sianowskiej na przedostatni weekend lipca, ale jeśli byśmy musieli trzymać się sztywno tych 250 osób, to na pewno zrezygnujemy, ponieważ zawsze decydując o imprezie przeliczam nakłady finansowe, jakie trzeba ponieść przy organizacji takiej imprezy przez liczbę osób, które wezmą w niej udział. Jeśli będzie to zbyt wysoka kwota to na pewno nie podejmiemy się tego wyzwania - mówi Aleksandra Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Sianowie.

Do limitu 250 osób nie wliczają się osoby zaszczepione. Przed organizatorami wydarzeń więc kolejna trudność. - Zatrudnienie osób, czy zakup lub wynajęcie sprzętu do weryfikacji szczepień wśród uczestników wydarzeń to dodatkowe wyzwanie finansowe i logistyczne - dodała Aleksandra Kowalczyk.

Na razie według rozporządzenia, uczestnicy wydarzeń plenerowych będą musieli mieć zakryte usta i nos, ponadto nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków. Cała branża eventowa apeluje do rządu o dialog w sprawie organizacji imprez masowych i plenerowych. M. W-M.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Obawiasz się o swoje zdrowie i sytuację epidemiologiczną w Polsce?
Raport z anteny 28.05, godz.10