Urzędnicy uzasadniają swą decyzję następująco:
„Z punktu widzenia Miasta nie jest zasadne zwiększanie liczby AED w przestrzeni miejskiej ale przeprowadzanie szkoleń dla mieszkańców w zakresie korzystania z już istniejących urządzeń. Na tą chwilę nie ma wiedzy czy mieszkańcy będą chętni do szkoleń (w ramach edycji KBO 2021) oraz ile osób przełamie barierę strachu w udzielaniu pierwszej pomocy z użyciem specjalistycznego sprzętu. Realizacja rok po roku takiego samego projektu wydaje się bezzasadna.W związku z powyższym projekt oceniony zostaje jako niecelowy i niegospodarny w tej edycji budżetu obywatelskiego. Do momentu uzyskania wyników z przeprowadzonego monitoringu w zakresie zasadności i skuteczności AED na terenie miasta proponuje się odłożyć w czasie realizację kolejnych projektów tego typu.”
Zwycięzcy zeszłorocznego budżetu obywatelskiego (40 defibrylatorów w przestrzeni miejskiej) uważają, że to przede wszystkim mieszkańcy powinni ocenić zasadność projektu podczas głosowania.
Na fanpage'u Budki Życia dodają:
"Chcielibyśmy jeszcze raz bardzo głośno i wyraźnie podkreślić, że od dnia ogłoszenia wyników (czyli 14 października 2020 roku) za realizację zwycięskiego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 odpowiadają tylko WYŁĄCZNIE urzędnicy koszalińskiego ratusza, a my od początku cały czas podkreślaliśmy gotowość do współpracy w celu jak najlepszego i najszybszego zrealizowania projektu. Do dziś od października 2020 roku odbyło się tylko wyłącznie jedno spotkanie mimo naszej ciągłej gotowości do pomocy. Podczas spotkania przekazaliśmy swoje wszelkie uwagi oraz przygotowaną dokumentację wraz ze wskazaniem potencjalnych lokalizacji."