Woda zabarwiona fluoresceiną

i

Autor: MEC Koszalin Woda zabarwiona fluoresceiną

Zielona woda może polecieć z kranów koszalinian. Badana będzie szczelność sieci ciepłowniczej

2021-06-10 12:47

Specjalny proszek, barwiący wodę na jaskrawy, zielono-żółty kolor pozwoli wykryć nawet najmniejszy przeciek. Barwnik jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Jeśli zielono-żółta woda pojawi się w piwnicach, na ulicach, chodnikach, studzienkach, w rzece lub popłynie z kranu, mieszkańcy Koszalina proszeni są o kontakt z MEC-em pod całodobowym numerem pogotowia ciepłowniczego 993.

Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie planuje zabarwienie wody krążącej w sieci ciepłowniczej. Umożliwi to wykrycie najmniejszych nawet nieszczelności. Do wody dodaje się barwnik o nazwie fluoresceina. Najczęściej jest on w postaci proszku, a po rozpuszczeniu w wodzie zabarwia ją na jaskrawy zielono-żółty kolor. Ponieważ środek jest niezwykle wydajny i trwały, barwnik potrafi krążyć w wodzie przez wiele tygodni. To bardzo ułatwia wykrycie wszelkich nieszczelności rur.

Aby wykryć mniejsze nieszczelności, konieczne jest zabarwienie wody krążącej w sieci

i

Autor: MEC Koszalin Aby wykryć mniejsze nieszczelności, konieczne jest zabarwienie wody krążącej w sieci

Nie oznacza to, że koszalińska sieć jest dziurawa, ale sporadyczne awarie, spowodowane na przykład korozją wywołaną przez sól sypaną zimą na ulice, mogą zdarzyć się zawsze. Zazielenienie wody ma pomóc wykryć wszelkie nieszczelności, nawet te, które przy codziennej eksploatacji są niezauważalne. Jeśli więc zabarwiona na jaskrawy, zielono-żółty kolor woda pojawi się w piwnicach, na ulicach, chodnikach, studzienkach, w rzece lub innych ciekach wodnych, czy też taki kolor będzie miała ciepła woda lecąca z kranów, należy zgłosić to pod całodobowym numerem pogotowia ciepłowniczego 993.

Fluoresceina to środek całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Jest stosowana  w bardzo dużym rozcieńczeniu, bo nawet mimo tego jest widoczna. Co ciekawe, ma również zastosowanie w kryminalistyce oraz diagnostyce medycznej - w okulistyce.

Barwnik będzie obecny w wodzie nawet przez kilka tygodni, dlatego z pewnością wszelkie nieszczelności zostaną zlokalizowane.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?
ESKA XD #024 - pieniądze polskich piłkarzy, hity na Euro, przystojniacy z tureckich seriali