Kołobrzeg

i

Autor: Canva

kultura

Polskie miasto walczy o zostanie Europejską Stolicą Kultury. Zachodniopomorskie wygra?

2023-10-31 10:03

Europejska Stolica Kultury 2029. Bielsko–Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin walczą o zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2029. Wybrano je spośród 12 miast z całej Polski. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 zostanie "przyznany" w Warszawie w 2024 roku.

Europejska Stolica Kultury 2029. Kołobrzeg ma szansę na wygraną?

30 października 2023 ogłoszono, które miasta powalczą o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Z dwunastu chętnych wybrano takich finalistów:

  • Bielsko-Biała,
  • Katowice,
  • Kołobrzeg,
  • Lublin.

Gdy polskie władze oficjalnie potwierdzą kandydatury, miasta muszą uzupełnić swoje wnioski do lata 2024. Potem eksperci ponownie się zbiorą i wybiorą zwycięzcę.

Trzeci raz w historii polskie miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury.

  • Europejska Stolica Kultury 2000 - Kraków.
  • Europejska Stolica Kultury 2016 - Wrocław.

W 2029 roku Europejską Stolicą Kultury będzie jedno ze szwedzkich miast.

X Światowy Zlot Morsów w Kołobrzegu

Europejska Stolica Kultury. O co w tym chodzi?

Inicjatywa "Europejska Stolica Kultury" powstała w 1985 roku dzięki jednemu z greckich ministrów kultury. Pomysł zaczął urastać do najwybitniejszych przedsięwzięć kulturalnych w Europie oraz jednym z najbardziej cenionych działań Uni Europejskiej.

Co jest celem Europejskiej Stolicy Kultury? Głównie propagowanie różnorodności kultur państw europejskich oraz akcentowanie, jakie to jest ważne w kontekście wnoszenia swoich wartości do Uni Europejskiej.