Program Społecznik 2021

i

Autor: Michał Jarmoluk / CC0 / pixabay.com

Program Społecznik 2021: Zdecyduj! Zagłosuj na najciekawsze projekty!

2021-05-14 14:14

Do tegorocznej edycji Programu Społecznik pomysłodawcy złożyli ponad tysiąc wniosków, z czego ponad sto dotyczących regionalnych inicjatyw obywatelskich. To rekordowa liczba i dowód na to, że mieszkańcy i mieszkanki Pomorza Zachodniego są chętni do działania. Teraz pora na kolejny, decydujący etap. Trwa głosowanie na najciekawsze projekty. Kto może oddać głos i jak głosować? Sprawdźcie szczegóły!

Program Społecznik powstał z inicjatywy Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, z myślą o uwolnieniu społecznej energii i aktywności obywatelskiej. To właśnie mieszkańcy i mieszkanki wiedzą najlepiej, czego najbardziej oczekują od swojego otoczenia i to właśnie ich pomysły i działania mogą przełożyć się na polepszenie jakości życia - zarówno indywidualnie, jak i całej społeczności Pomorza Zachodniego.

Program Społecznik wkracza w kolejny etap

Kolejny etap Programu Społecznik, czyli internetowe głosowanie na regionalne inicjatywy obywatelskie zgłoszone przez pomysłodawców rozpoczęło się 6 maja i zakończy się 21 maja. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą w tym czasie zdecydować, które pomysły zostaną zrealizowane. A jest w czym wybierać. Do tegorocznej edycji Programu Społecznik złożono ponad sto wniosków dotyczących regionalnych inicjatyw obywatelskich, z czego dofinansowanie otrzyma 50 projektów.

- Przed nami wyjątkowe głosowanie. Wybieramy do realizacji projekty szczególne – przygotowane przez Społeczniczki i Społeczników dla nas! - mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. - To inicjatywy „szyte na miarę” społeczności lokalnych, w których żyjemy. Dzięki nim nasze najbliższe otoczenie będzie tętnić życiem i pozytywną energią ludzi, którym zależy na Pomorzu Zachodnim. Część zaplanowanych w tym roku działań dotyczy ekologii, ponieważ wyzwań w tym obszarze nie brakuje. Program Społecznik to także pole do realizacji działań młodzieżowych, zachęcających do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, ale i szeroki wachlarz sportowych i kulturalnych aktywności, dostosowanych do dzisiejszych realiów - dodaje marszałek województwa.

Program Społecznik - jak głosować?

Głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną na stronie internetowej pomorzezachodnie.konsultuje.pl. Mogą wziąć w nim udział mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 16 lat. Aby głos był ważny, w formularzu należy podać podstawowe dane, a następnie wybrać jedną regionalną inicjatywę obywatelską o zasięgu powiatowym i maksymalnie trzy regionalne inicjatywy obywatelskie o zasięgu regionalnym. Po oddaniu głosu należy również sprawdzić skrzynkę e-mail i potwierdzić swój wybór, klikając w przesłany link. Ostatecznym potwierdzeniem oddanego głosu będzie oddzielna wiadomość e-mail.

Wnioskodawcy mogą uzyskać nawet 10 tysięcy złotych na regionalne inicjatywy obywatelskie. Mogą to być środki na działania związane np. z ekologią, nowymi technologiami, edukacją, rozwojem osobistym czy aktywnością obywatelską.

Co już udało się zrobić?

W ostatnim czasie, w ramach Programu Społecznik, udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw, dotyczących różnych dziedzin życia.

Projekt "GraffitiJam" w Szczecinku promował aktywność fizyczną oraz kreatywne formy spędzania czasu wolnego, poprzez uprawianie takich dyscyplin jak jazda na deskorolce, hulajnodze czy gatunkiem twórczości artystycznej szerzej znanym jako graffiti. Widzowie mogli zobaczyć jak powstają efektowne murale, a najmłodsi spróbować swoich sił w malowaniu.

W ramach projektu "Z pomysłem na grające podwórka" mieszkańcy Gryfic i okolic mogli wziąć aktywny udział w turnieju gier podwórkowych i wspólnie zagrać m.in. w takie kultowe gry jak: klasy, gumę lub berka.

Podczas charytatywnej akcji "Mikołajki w Wałczu" udało się przygotować 350 paczek dla najmłodszych mieszkańców Wałcza i okolic.

Kolejną ciekawą inicjatywą było "Serce na nakrętki", dzięki której przy przedszkolu na szczecińskim osiedlu Majowym stanęło ogromne serce, do którego mieszkańcy mogą wrzucać plastikowe nakrętki, z których dochód będzie zasilał budżet placówki.

W ramach inicjatywy "Społecznik na ratunek" wolontariusze pomagali mieszkańcom Kani, szczególnie seniorom i osobom samotnym w trudnym okresie pandemii. Zaopatrywali ich m.in. w środki ochrony osobistej - tak ważne w czasach zagrożenia zdrowia.

Wszystkie informacje dotyczące Programu Społecznik, a także wszystkich działań odbywających się w ramach bieżącej edycji, można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym spolecznik.eska.pl oraz stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego www.wzp.pl w zakładce Program Społecznik, stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.spolecznik.karrsa.eu, a także na profilu Programu Społecznik na Facebooku i pod hashtagami #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR w mediach społecznościowych.

Program Społecznik 2021

i

Autor: mat. prasowe
Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany