Setki wniosków do Programu Społecznik

i

Autor: Michał Jarmoluk / CC0 / pixabay.com Setki wniosków do Programu Społecznik

Setki wniosków wpłynęło do Programu Społecznik. Wkrótce poznamy wyniki!

2022-04-21 6:00

5 tysięcy złotych - dokładnie tyle można otrzymać na realizację ciekawej inicjatywy w swoim otoczeniu. Taką możliwość daje Program Społecznik, którego kolejna edycja niedawno się rozpoczęła. Najlepsze jednak dopiero przed nami. Złożone wnioski przeszły już oceny formalne, już niebawem poznamy wyniki naboru, a następnie efekty prac społeczniczek i społeczników z Pomorza Zachodniego, czyli będziemy mogli wziąć udział w ciekawych inicjatywach i wydarzeniach, które powstały z myślą o mieszkańcach.

Program Społecznik powstał z inicjatywy Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Jego głównym założeniem jest społecznej energii i aktywności obywatelskiej. To właśnie sami mieszkańcy wiedzą najlepiej, jakie są ich oczekiwania od najbliższego otoczenia. Dzięki ich pomysłom i działaniom można sprawić, że jakość życia ulegnie znacznemu polepszeniu - zarówno w małych, lokalnych społecznościach, jak i całej społeczności Pomorza Zachodniego.

- Wokół idei programu zbudowaliśmy aktywną, solidarną i otwartą społeczność. Przed nami kolejna edycja, która pozwoli Społeczniczkom i Społecznikom realizować kolejne ciekawe i potrzebne inicjatywy, odpowiadające na aktualne potrzeby mieszkańców Pomorza Zachodniego. Do tej pory były to często działania aktywizujące, ekologiczne czy odpowiadające na wyzwania związane z pandemią. W obliczu kryzysu humanitarnego organizacje pozarządowe i grupy nieformalne będą mogły realizować projekty integracyjne, pomagać obywatelkom i obywatelom Ukrainy stanąć na nogi. Jesteśmy w trakcie oceny wniosków, które wpłynęły w tegorocznym naborze – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Przyjmowanie wniosków w tegorocznej edycji Programu Społecznik rozpoczęło się 21 marca 2022 roku. Łącznie mieszkańcy nadesłali 813 projektów, z których 692 spełniło wszelkie wymogi formalne, niezbędne do zakwalifikowania się do kolejnego etapu.

Teraz złożone wnioski zostaną ocenione przez specjalnie powołaną komisję. Wyniki poznamy już 9 maja. Następnie rozpocznie się realizacja inicjatyw. Zapowiada się więc lato obfitujące w ciekawe wydarzenia adresowane do osób w każdym wieku i różnych zainteresowaniach.

Jakie pomysły można zrealizować dzięki Programowi Społecznik?

Możliwości są nieograniczone. Projekty zgłaszane do Programu Społecznik mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin życia i różnych grup wiekowych. Do Programu Społecznik można zgłosić się z każdym pomysłem, który może pozytywnie wpłynąć na nasze otoczenie i poprawić jakość naszego życia. Mogą to być działania związane z ekologią, zdrowym stylem życia, turystyką czy edukacją. Wachlarz działań jest w tym przypadku bardzo szeroki i obejmuje w szczególności:

  • nowe technologie i innowacje;
  • edukację, politykę klimatyczną;
  • inicjatywy oddolne – działania wolontarystyczne;
  • walkę z wykluczeniem społecznym;
  • rozwój osobisty, rozwój postaw przedsiębiorczych;
  • aktywność obywatelską.

Na projekty Społeczniczek i Społeczników samorząd województwa przeznaczy prawie 3 mln zł. To ogromna szansa na realizację kolejnych lokalnych inicjatyw, a także projektów wspierających młodzież i ekologię. Przewidziano również pomoc na działania na rzecz uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Pomysłodawcy mogą starać się o dofinansowanie działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców. Decyzją Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, takie projekty przy ocenie wniosków otrzymują dodatkowe punkty.

Co już się udało zrobić?

W ostatnim czasie, w ramach Programu Społecznik, udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw o zróżnicowanej tematyce i adresowanych do różnych odbiorców. Podczas festynu "Witajcie w naszej bajce", który odbył się w Parku Nadratowskiego w Szczecinie, w rodzinnej atmosferze i bajkowych klimatach można było w przystępny sposób zapoznać się z szeroko pojętą ekologią. W ramach projektu "Girls Power" w Koszalinie odbyły się warsztaty adresowane do nastolatek, które mogły się dowiedzieć jak pewnym krokiem wejść w dorosłe życie i jak radzić sobie w trudnych czasach pandemii. "Movember - Bieg z wąsem" miał na celu nie tylko promować aktywny tryb życia, ale także uświadomić mężczyznom jak ważne jest ich zdrowie i jaką rolę odgrywa profilaktyka męskich chorób nowotworowych. Natomiast Festiwal Średniowiecznych Machin Oblężniczych w Chwarszczanach był nie tylko wyjątkową podróżą w czasie, ale także pokazał wszystkim uczestnikom jak ważne w życiu są pasje i dlaczego warto je pielęgnować.

To zaledwie niewielki ułamek tego, co już się udało i co można zdziałać w ramach Programu Społecznik. Już niebawem przekonamy się, jakie pomysły zrodziły się w głowach mieszkańców Pomorza Zachodniego w tej edycji Programu Społecznik

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2022-2024 znajdują się na:

  • na stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.karrsa.eu,
  • w zakładce SPOŁECZNIK na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.: www.wzp.pl,
  • na profilu Programu Społecznik na Facebooku,
  • w specjalnym serwisie na eska.pl.
Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe Program Społecznik
Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany