Latarnia morska w Kołobrzegu

i

Autor: pixabay.com

Inwestycja

Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie renowację za kilka milionów złotych. Znamy dokładną kwotę

2023-11-10 12:57

Zabytkowa Latarnia Morska Kołobrzeg zostanie poddana gruntownej renowacji za kwotę ponad 5,7 mln zł – poinformował kołobrzeski magistrat. Umowę na wykonanie prac podpisano z Konsorcjum WS z Siemyśla.

Renowacja zabytkowej latarni morskiej w Kołobrzegu

Jak podał w komunikacie prasowym rzecznik kołobrzeskiego magistratu Michał Kujaczyński, umowę na zadanie „Renowacja Fortu Unieście z Latarnią Morską” podpisano w czwartek z Konsorcjum WS z Siemyśla. Koszt prac, których realizację zaplanowano na 280 dni, to ponad 5,7 mln zł, w tym 5 mln zł stanowi rządowe dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Remont obejmie prace remontowe muru oporowego, naprawę konstrukcji muru, remont bastionu, wieży fortu, wieży latarni, remont laterny, elewacji, drzwi drewnianych, naprawę elektryki, zasilania iluminacji i wykonanie iluminacji. Plac budowy wykonawca przejmie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wtedy też ma być znany dokładny harmonogram prac.

„Wiadomo już, że podczas prac do latarni morskiej będzie można wejść, ale niestety, korzystanie np. z tarasu widokowego będzie niemożliwe” – poinformował Kujaczyński.

Festiwal w Kołobrzegu. Wielki sukces Maryli Rodowicz. Historia z Koprem

Dodał, że z uwagi na zabytkowy charakter budowli, wykonawca podczas remontu będzie współpracował z ekspertami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Cytowana w komunikacie prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska zaznaczyła, że latarnia morska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na Pomorzu Zachodnim i jedną z najważniejszych wizytówek Kołobrzegu. Podkreśliła również, że zewnętrzna część latarni zostanie poddana renowacji po ponad 40 latach od ostatniego kapitalnego remontu. 

Molo w Międzyzdrojach to najdłuższa betonowe molo w Polsce!

Zgadnij, o jakie miasto Pomorza Zachodniego chodzi. 6 punktów to już bardzo dobry wynik!

Pytanie 1 z 12
To największe miasto powiatu sławieńskiego