CBA

i

Autor: CBA

Wiadomości

ZZDW w Koszalinie. Dyrektor i pracownicy oskarżeni o korupcję

2024-06-27 16:43

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dyrektora i dwoje pracowników Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Urzędnicy mieli przyjmować korzyści majątkowe w postaci sprzętu elektronicznego od firmy, która wystawiała ZZDW faktury za fikcyjne usługi. Trzy osoby przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Koszalin. Dyrektor i dwoje pracowników ZZDW oskarżeni o korupcję

CBA zatrzymało dyrektora i dwoje pracowników Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Urzędnicy mieli przyjmować korzyści majątkowe - sprzęt elektroniczny od firmy, która wystawiała ZZDW faktury za fikcyjne usługi. Dyrektor Michał Ż. i dwoje pracowników ZZDW w Koszalinie zostało zatrzymanych w środę przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

CBA zatrzymało też przedsiębiorcę, który miał korumpować urzędników, kupując dla nich smartfony, smartwatcha, laptopa i inne urządzenia o łącznej wartości 21 594 zł. Prowadząca sprawę Prokuratura Regionalna w Szczecinie przedstawiła urzędnikom ZZDW zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych. A przedsiębiorcy – zarzuty wręczania łapówek.

Trzy osoby przyznały się do popełnienia zarzucanym im czynów. Zastosowano wobec nich środku zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji i zakazu kontaktowania się ze sobą – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prok. Marcin Lorenc.

Michał Ż. nie przyznał się do popełnienia przestępstw korupcyjnych. Prokurator wystąpił do sądu o tymczasowego aresztowanie Ż. Sprawą zajmował się w czwartek Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód. Nie przychylił się do wniosku prokuratury o trzymiesięczny areszt dla dyrektora ZZDW.

Prokurator wniesie zażalenie od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Szczecinie – zapowiedział prok. Lorenc.

W treści pisemnego uzasadnienia sądu występują, w ocenie prokuratora, rozbieżności – dodał Lorenc. Rzecznik Prokuratury Regionalnej ocenił, że decyzja Sądu Okręgowego dot. tymczasowego aresztu powinna zapaść w ciągu maks. dwóch tygodni.

Korupcja w ZZDW? Fikcyjne faktury na serwis sprzętu elektronicznego

Zdaniem prokuratury proceder korupcyjny w ZZDW miał polegać na wystawianiu fikcyjnych faktur na serwis sprzętu elektronicznego. ZZDW zapłacił (ok. 50 tys. zł) za usługi, które nie zostały wykonane, a firma, która w ten sposób zarabiała, dzieliła się zyskiem z pracownikami ZZDW. Fałszywe faktury wystawiono również na zakup materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych.

Wyjaśnienia trzech podejrzanych w istotny sposób potwierdzają dotychczas zgromadzony materiał dowodowy świadczący o ich sprawstwie oraz potwierdzają sprawstwo dyrektora – powiedział prok. Lorenc.

Rzecznik PR w Szczecinie poinformował, że postępowanie było prowadzone od ubiegłego roku. W sprawie jest więcej wątków niż tylko te dotyczące sprzętu elektronicznego. Prokuratura nie wyklucza, że Ż. usłyszy kolejne zarzuty. Jak informuje Prokuratura Regionalna, prokurator zawiesił dyrektora ZZDW w wykonywaniu czynności i zawiadomił jego przełożonych. Michał Ż. kierował ZZDW od września 2015 r.

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie to jednostka samorządu województwa. Realizuje inwestycje drogowe, odpowiada za remonty i bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich. Pracę ZZDW nadzoruje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Zatrzymanie pracowników ZZDW w Koszalinie przez CBA było zaskoczeniem dla Urzędu. Na tym etapie jest za wcześnie, by komentować te wydarzenia. Należy poczekać na rozstrzygnięcia służb powołanych do wyjaśnienia sprawy – napisała rzeczniczka marszałka Gabriela Wiatr.

Niezwykłe znalezisko nad morzem. Ten maluszek może wyrządzić wiele szkód!

Dożywocie dla "Bestii z działek"