Pokój przesłuchań SB w Salonie Historycznym w Koszalinie

i

Autor: Magda Wanowska-Miksa Pokój przesłuchań SB w Salonie Historycznym w Koszalinie

40 rocznica ogłoszenia stanu wojennego odbyła się w Salonie Historycznym w Koszalinie

2021-12-14 12:18

Żywa lekcja historii upamiętniająca 40. rocznicę ogłoszenia w Polsce stanu wojennego, odbyła się w koszalińskim Salonie Historycznym pod hotelem Gromada. Rekonstruktorzy chcieli przybliżyć mieszkańcom realia tamtych lat. Był pokój przesłuchań SB, a także dziupla Solidarności i sklep prosto z lat 80.

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W jednej chwili zmieniło się życie codzienne Polaków.

- Nie można było się swobodnie przemieszczać, wprowadzono godzinę milicyjną, od 13 grudnia nie chodziliśmy do szkoły, wiele zakładów pracy zmilitaryzowano, a na ulicach pojawiły się patrole wojskowe. Wśród ludzi panował ogólny strach, strach przed nieznanym, nie wiedzieliśmy, co kogo może spotkać - wspomina Mariusz Król z koszalińskiego Stowarzyszenia Historyczno-eksploracyjnego "Odkrywcy".

- Za mięsem trzeba było stać w kolejce, mleko to, kto miał szczęście to dostał, nawet za chlebem były kolejki. W wioskach były sklepy gorzej zaopatrzone , w dużych miastach lepiej, ale był w stanie wojennym taki czas, że w sklepach był naprawdę tylko ocet - opowiada Leopold Boniewski z koszalińskiego Stowarzyszenia Historyczno-eksploracyjnego "Odkrywcy", który w czasie rekonstrukcji w Salonie Historycznym obsługiwał sklep, stylizowany na taki z lat 80.

Sklep i artykuły z lat 80. XX wieku

i

Autor: Magda Wanowska-Miksa Sklep i artykuły z lat 80. XX wieku

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Odkrywcy oraz Stowarzyszenie Produkcji, promocji Wydarzeń Historycznych Gniazdo i Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun. M W-M

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. „Dzieciństwo w PRL”. Nadęta szkoła, czyli akademie i apele

Pytanie 1 z 10
Na spotkania z kombatantami, stanowiące odrębną kategorię przynudzania, uczniowie mówili:
EskaROCK Live! - Organek - cały koncert