Podkładki pod szyny

i

Autor: Materiały prasowe Podkładki pod szyny

Wydarzenia

Będzie remont torowiska na odcinku Manowo - Rosnowo. Koszalińska wąskotorówka otrzymała ponad 4 km szyn

2023-08-11 8:54

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. elementy infrastruktury, które pozwolą utrzymać dobry stan torów. Dzięki temu wsparciu możliwe będzie kontynuowanie rekreacyjnych przejazdów wąskotorówką.

Do Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej trafiły niewykorzystywane już przez PLK SA materiały nawierzchni kolejowej o wartości ponad 410 tys. zł. To ponad 4 km szyn wraz z kompletem zamocowań, m.in. śrubami, wkrętami, podkładkami żebrowymi.

Gdyby Towarzystwo chciało kupić szyny niezbędne do remontu toru, musiałoby wydać na wolnym rynku około 1,3 mln zł. Zaoszczędzone w ten sposób środki można wykorzystać na remonty zabytkowej infrastruktury. Przekazane przez PLK SA elementy zostaną wykorzystane już jesienią podczas remontu torowiska na odcinku Manowo - Rosnowo. Szyny na tym odcinku pochodzą w większości jeszcze z XIX w.

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało w 2020 roku podobną darowiznę od PKP PLK S.A. w postaci zbędnych już materiałów kolejowych o wartości około 100 tys. zł. Są one wykorzystywane podczas prowadzonych prac remontowych na całym szlaku kolejowym, od Koszalina do Rosnowa.

Działające od 2005 r. Towarzystwo jest zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem na zabytkowej, powstałej w 1898 r., linii kolei wąskotorowej Koszalin - Rosnowo - Bobolice.

Składy Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej są prowadzone lokomotywą spalinową Lxd2, spalinowym wagonem silnikowym MBxd2 oraz lokomotywą parową Px48-3901. W 2022 r. Kolej przewiozła ponad 17 tys. pasażerów. Jest jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa zachodniopomorskiego.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Każde pytanie z innej dziedziny! Większość odpada przy piątym

Pytanie 1 z 10
W filmie "Cztery wesela i pogrzeb" z 1994 roku NIE zagrał:
„Niektórych pilotów trzeba wynosić z kokpitu” – płk Krystian Zięć, były pilot-instruktor F-16 | Tak trzeba żyć #38 Eska Rock