Biała Sobota w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

i

Autor: materiały prasowe Biała Sobota w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

Duże zainteresowanie badaniami kardiologów dziecięcych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

2022-05-17 7:51

Darmowe badania i konsultacje przeprowadzili lekarze z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca w Gdańsku. Na wizytę zarejestrowało się ok. 80 pacjentów. Koszaliński szpital zorganizował Białą Sobotę z powodu problemów z dostępem do specjalistów kardiologii dziecięcej w naszym regionie. Rodzice z dziećmi muszą jeździć na konsultacje do Szczecina albo Gdańska.

Na badania w szpitalu w Koszalinie zgłosiło się wielu pacjentów po bardzo poważnych zabiegach kardiologicznych i z bardzo poważnymi wadami serca. Były też dzieci z mniejszymi problemami, które zdarzają się w kardiologii, jak szmery rozwojowe. Ci pacjenci też wymagają diagnostyki i kontroli.

Specjaliści, którzy przyjechali do Koszalina sami przyznali, że dostęp do kardiologów dziecięcych i ośrodków tego typu jest w naszym kraju mocno ograniczony. Stąd konieczność i sens organizowania takich akcji, jak ta w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

- To dla nas nowe doświadczenie – przyznała główna inicjatorka przedsięwzięcia i kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Joanna Kwiatkowska. - Sam pomysł pojawił się jesienią ubiegłego roku. Sparaliżował nas covid, ale udało się nam przyjechać. Próśb o konsultacje było bardzo dużo. Lista rejestracji sięgnęła 80 osób. Mój zespół to osiem osób. Tu przyjechała połowa zespołu, by przez cały dzień móc zabezpieczyć pacjentów. Potrzeby są ogromne, dlatego prawdopodobnie będziemy kontynuować podobne działania – dodała Joanna Kwiatkowska.

Badania były darmowe, nie było potrzebne skierowanie, konieczna była jedynie wcześniejsza rejestracja. Na miejscu była konsultowana nie tylko dokumentacja medyczna i wyniki dotychczasowych badań, ale były też wykonywane badania fizykalne, EKG oraz badanie echokardiograficzne.

Jest szansa, że jesienią akcja zostanie powtórzona.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Na te pytania można odpowiedzieć tylko TAK lub NIE. Komplet punktów zdobywają nieliczni

Pytanie 1 z 15
Czy Słońce kręci się wokół Ziemi?
#Goraca20 Radia ESKA – Numer 1. notowania z 13.05.2022