Dworzec kolejowy w Koszalinie

i

Autor: Materiały prasowe Dworzec kolejowy w Koszalinie

Jaki będzie NOWY dworzec kolejowy w Koszalinie? Projektanci przedstawili projekty techniczne budynku

2021-02-12 8:24

Na spotkaniu przedstawicieli miasta i PKP rozmawiano o dwóch rozpatrywanych wariantach połączenia przyszłego budynku dworca z miejskim przejściem podziemnym: chodnikiem zadaszonym nowoczesną wiatą lub tunelem. Projektanci przedstawili plusy i minusy każdego z rozwiązań

Wariant przejścia naziemnego z wiatą jest łatwiejszy do wykonania, szybszy, tańszy w budowie oraz późniejszej eksploatacji.

Budowa tunelu łączącego bezpośrednio przejście podziemne z hallem dworca byłaby bardziej uciążliwa dla otoczenia, droższa i skomplikowana z uwagi na konieczność przebudowy licznych sieci technicznych, niezbędne byłoby również wykonanie dodatkowych ekspertyz (np. związanych posadowieniem obecnych fundamentów), prac projektowych i budowlanych.

Wariant tunelu preferują władze miasta, argumentując, że dworzec jest budowany na dekady, dlatego też rozwiązania komunikacyjne wokół niego muszą być docelowe i trwałe.

- Dworzec kolejowy w Koszalinie to niezwykle istotna dla miasta inwestycja, brama, przez którą turyści wchodzą do naszego miasta. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne, więc cieszę się, że już wkrótce to pierwsze wrażenie przestanie być naszą wstydliwą wizytówką. Ta radość jest podwójna, bo współpraca z PKP jest na dobrym poziomie i nasze uwagi dotyczące nowych rozwiązań na koszalińskim dworcu są traktowane z odpowiednią uwagą oraz powagą – mówi prezydent Piotr Jedliński.

Ponadto rozmawiano m.in. o możliwości wynajęcia przez samorząd lokali użytkowych w nowym budynku dworca. Jednym z pomysłów jest możliwość przeniesienia tam miejskiego centrum informacji turystycznej.

Władze Koszalina od wielu lat podejmują starania o modernizację lub budowę nowego dworca PKP, który od bardzo dawna nie przeszedł kompleksowej rewitalizacji i nie jest dobrą wizytówką nowoczesnego i sprawnego komunikacyjnie miast.

Wybrana we wrześniu 2020 r. w przetargu firma TBiArchitekci z Gdańska opracowuje na zlecenie PKP koncepcję i projekt techniczny nowego dworca kolejowego w Koszalinie. Zgodnie z planowanym harmonogramem, do końca bieżącego roku miałby zostać opracowany szczegółowy projekt wykonawczy oraz wydane pozwolenie na budowę. W połowie 2022 r. ma nastąpić rozpoczęcie prac budowlanych przez wykonawcę wybranego w przetargu. Obiekt powinien zostać oddany do użytku do końca 2023 r.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy restauracje powinny zostać otwarte?
Najczęściej kradzione samochody [Toyota, BMW, Renault] | ESKA XD - Prosto z salonu #16