Druga nitka będzie wyburzana tą samą technologią

i

Autor: AG Druga nitka będzie wyburzana tą samą technologią

Jest decyzja inspektora. Wznowiono rozbiórkę wiaduktu

2021-12-02 13:36

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wydał wczoraj decyzję o wznowieniu rozbiórki wiaduktu w ciągu al. Monte Cassino w Koszalinie. Najpierw odbyła się szczegółowa kontrola pod kątem zabezpieczenia terenu, po czym po południu Inspektor wyraził zgodę, by wykonawca robót wrócił na plac budowy już dziś, tj. w czwartek 2 grudnia 2021 roku.

Kontrola wykazała, że północna nitka zawaliła się na wskutek załamania trzeciego filara i osunięcia jej ośmiu przęseł. W części południowej drugi filar odchylił się od pionu o ok. 30-50 cm. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego zakwalifikował to jako awarię podczas prowadzenia robót rozbiórkowych.

Wznowienie prac zacznie się od rozbiórki południowej nitki wiaduktu - wiemy już, że będzie ona przeprowadzana taką samą technologią jak dotychczas. Wykonawca ma uporać się z pracami rozbiórkowymi do końca grudnia, ale - jak twierdzi - do końca miesiąca nie uda mu się posprzątać terenu. Oddanie inwestycji do użytku przedłuży się prawdopodobnie o 40 dni - tyle ile minęło od katastrofy budowlanej do wznowienia prac.

Zawalenie wiaduktu. Prokurator sprawdza przyczyny katastrofy

Do momentu ukończenia inwestycji - czyli rozbiórki starego obiektu i budowie nowego wiaduktu - cały ruch tranzytowy odbywa się przez centrum miasta. Ciężarówki zmierzające do Gdańska, Szczecina, Poznania i Kołobrzegu jeżdżą najczęściej ulicami Traugutta i Pileckiego.

Przypomnijmy, że dzień po zawaleniu się północnej nitki wiaduktu prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego, zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób. Do tej pory nikt nie usłyszał zarzutów w tej sprawie.​

Sonda
Czy rozbiórka wiaduktu zakończy się w przewidzianym terminie?