Mężczyzna został oszukamy metodą na ”Blik”

i

Autor: Pixabay Mężczyzna został oszukamy metodą na ”Blik”

Policja

Oszuści znowu wyłudzili pieniądze. Tym razem metodą na BLIK

2023-10-19 12:00

Koszalińska policja apeluje o ostrożność i ostrzega przed oszustwami, które polegają na wyłudzeniu kodu płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów, bądź kont w serwerach społecznościowych. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób, które dały się okraść. Ostatnio mężczyzna stracił blisko 3 tysiące złotych.

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, rozsyłają do znajomych prośbę o kod blik na konkretną sumę. Obiecują, że szybko zwrócą pieniądze. Właściciel rachunku bankowego pewny, że pomaga przyjacielowi podaje kod i zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci. Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć.

O czym trzeba pamiętać aby nie dać się okraść?

Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!

Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.

Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Quiz geograficzny. Czy zgadniesz, w jakim województwie leży dane miasto?

Pytanie 1 z 10
Suwałki są w województwie
Radio Eska: Oliwia Kwapińska z Love Island jest finalistką konkursu piękności