XII Gala Koszalińskiej Kultury za nami

i

Autor: Materiały prasowe XII Gala Koszalińskiej Kultury za nami

Po 2 letniej przerwie odbyła się XII Gala Koszalińskiej Kultury. Nagrody otrzymało 29 osób

2022-04-01 8:03

29 osób nagrodził prezydent Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. Laureaci otrzymali nagrody podczas uroczystej Gali Kultury, która odbyła się w Filharmonii Koszalińskiej.

Tytuł Wydarzenie Kulturalne Roku 2021 trafił do Archiwum Państwowego za publikację „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma”. Wydawnictwo było elementem obchodów 60 – lecia działalności Archiwum Państwowego. Album prezentuje archiwalia związane z nieistniejącymi już w mieście obiektami i miejscami. Publikacja w całości została wykonana w Koszalinie i wzbudziła ogromne zainteresowanie czytelników.

Natomiast Tytuł Kulturalna Inicjatyw Roku 2021 otrzymał Festiwal Koszalin BassFest. To była całkowicie nowa inicjatywa. We wrześniu ub. roku, w trakcie 3 festiwalowych koncertów publiczność mogła posłuchać artystów, dla których wspólnym mianownikiem jest kontrabas. Festiwal zdobył laur „Made in Koszalin” w kat. kultura i design.

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury otrzymały trzy osoby m. in. Krystyna Pilecka, poetka i kanclerz Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie.

Prezydent Koszalina docenił także dzieci i młodzież za ich sukcesy w dziedzinie kultury. Nagrody otrzymały 22 osoby. To w znacznej przewadze uczniowie koszalińskiej szkoły muzycznej.

Galę Kultury uświetnił koncert orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, pod dyrekcją Macieja Osady-Sobczyńskiego z solistą Michałem Słobodzianem. Artyści przygotowali ten program na galę dwa lata temu, jednak z powodu pandemii mogli go zaprezentować dopiero teraz.

Galę Kultury zakończyła prezentacja filmu dokumentalnego „Papierosy” autorstwa Mai Markowskiej, która także jest tegoroczną laureatką nagrody Prezydenta w kategorii osób dorosłych. Jej film został doceniony na wielu festiwalach w Polsce m.in. zdobył Grand Prix za film niezależny na Imagenations Festival we Wrocławiu.

W tej samej kategorii nagrodę odebrał także Błażej Babij, pomysłodawca, organizator i dyrektor artystyczny festiwalu Koszalin BassFest.

Podczas Gali Kultury można było obejrzeć wystawę, promującą publikację Archiwum Państwowego. Udostępniono także kolejne wydanie „Almanachu Kultury Koszalińskiej”.

Autor: Magda Wanowska-Miksa

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Jesteś mistrzem kierownicy? Te pytania to zweryfikują!

Pytanie 1 z 12
Przejazd na czerwonym świetle. Jest dozwolony…
Express Biedrzyckiej - Płk prof. Dariusz Kozerawski: Zachód się nie cofnie, będzie eskalować sankcje