"Pomagamy najszybciej" - o działalności Centrów Zdrowia Psychicznego (WYWIAD)

2021-07-01 13:59

W Polsce 2 miliony ludzi choruje na depresję, a 400 tysięcy na schizofrenię. Pandemia dodatkowo zwiększyła popyt na pomoc psychiatryczną i psychologiczną. Pomagają w tym Centra Zdrowia Psychicznego, w tym i "Medison" w Koszalinie.

W bieżącym miesiącu dyrektor placówki, Izabela Ciuńczyk podpisała się pod Deklaracją Warszawską w sprawie reformy polskiej psychiatrii. Zakłada ona między innymi zwiększenie ilości Centrów Zdrowia Psychicznego. Na ten moment jest ich w Polsce 33, Deklaracja z kolei zakłada, że aby sprostać aktualnym potrzebom naszego społeczeństwa, takich miejsc pomocy powinno być ponad 300 - jedno Centrum w każdym powiecie.

Akcja ratownicza strażaków i żołnierzy WOT po ulewnych deszczach na ul. Somosierry w Szczecinie

"Medison" w Koszalinie stawia na opiekę psychiatryczną środowiskową - a więc polegającą na odwiedzaniu pacjentów w domach, wspieraniu ich po wyjściu ze szpitala, zachęcaniu do aktywności w grupach spotkań czy na płaszczyźnie społecznej i zawodowej. Pomóc w tym mają tzw. asystenci zdrowienia, czyli osoby, które same przeszły kryzys psychiczny, a dzięki ukończonym kursom mogą teraz pomagać innym potrzebującym.

Posłuchaj o reformie psychiatrii i pracy asystentów zdrowienia