Zamek Książąt Pomorskich Szczecin w październiku 2020

i

Autor: Materiały prasowe Zamek Książąt Pomorskich Szczecin w październiku 2020

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego SOLIDARNY z kobietami. 100 tysięcy złotych na pomoc prawną i psychologiczną

2021-02-01 7:21

To reakcja na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uniemożliwia przerwanie ciąży w sytuacji, gdy wykryte są nieodwracalne wady płodu. Na wniosek radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej wniesiono pod obrady uchwałę, która – obok aktu solidarności z kobietami manifestującymi w obronie swoich praw – przewiduje uruchomienie 100 tysięcy złotych na wsparcie organizacji pozarządowych, które organizują pomoc prawną i psychologiczną dla kobiet

„Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zabierającego kobietom prawo do decydowania o własnym losie w dramatycznych życiowych sytuacjach, solidaryzuje się z kobietami na Pomorzu Zachodnim, które manifestują w obronie prawa wyboru i decydowania o własnym życiu” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

- Wiele kobiet może dotknąć dramat spotęgowany odmową pomocy medycznej, do której w ich przekonaniu mają prawo. W tej strasznej sytuacji muszą mieć dostęp do pomocy prawnej, psychologicznej i każdej innej niezbędnej do przetrwania tak ekstremalnych przeżyć – uważa radny województwa, Wojciech Dorżynkiewicz.

- Już dzisiaj widzimy, że wiele kobiet spotyka się z represjami i problemami natury prawnej tylko z powodu uczestniczenia w manifestacjach, które przetoczyły się przez całą Polskę po ogłoszeniu wyroku. Wyroku, który zburzył delikatny konsensus społeczny w tak osobistych i traumatycznych decyzjach dotykających kobiety i ich bliskich – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Teraz, po publikacji wyroku, skala problemów, z którymi będą się musiały mierzyć kobiety, będzie o wiele większa. Dlatego chcemy skierować konkretne środki na pracę organizacji pozarządowych, które niosą pomoc w takich przypadkach.

Pieniądze zostaną rozdysponowane w drodze konkursu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy restauracje powinny zostać otwarte?
Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 29.01.2021