Szczepienia przeciwko HPV dla dwunastolatek. Umowy podpisane.

i

Autor: Materiały prasowe Szczepienia przeciwko HPV dla dwunastolatek. Umowy podpisane.

Szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt w wieku 12 lat. Rusza specjalny program profilaktyczny

2021-07-27 7:32

We wrześniu mają ruszyć pierwsze bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dwunastolatek. Dzięki unijnemu wsparciu skorzysta z ich ponad 5,3 tys. mieszkanek województwa zachodniopomorskiego. Szczepienie jest działaniem profilaktycznym, który może uchronić przed zachorowaniem na nowotwór szyjki macicy. Oprócz szczepień prowadzone będą też działania edukacyjne.

Dzięki unijnemu wsparciu dwudawkowe szczepienia zaplanowano w całym regionie, a za ich przeprowadzenie odpowiadać będą dwa podmioty wybrane w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Łączna kwota dofinansowania to ponad 5,8 mln zł.

– To jest bardzo dobry program, bo ze szczepień skorzystają dziewczynki z województwa zachodniopomorskiego, które w latach 2021-2022 rocznikowo osiągną wiek 12 lat. Łączna liczba dziewcząt objętych szczepieniami to 5377 osoby, a więc 30% populacji dziewcząt w tym wieku. Przed zaszczepieniem będą odbywać się badania i kwalifikacja lekarska do podania szczepionki – mówił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Szczepienia w regionie realizowane będą w Koszalinie oraz w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, białogardzkim, kołobrzeskim. Szczepienia przygotowano dla 1095 dziewczynek.

Czynnikiem niezbędnym do rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który przenoszony jest drogą płciową i często występuje u młodych osób. HPV zazwyczaj zwalczane są przez układ immunologiczny, jednak gdy w organizmie utrzymują się HPV o wysokim potencjale rakotwórczym, mogą prowadzić do rozwoju nieprawidłowych komórek w obrębie szyjki macicy, które określa się jako zmiany przedrakowe. Zmiany te po wielu latach mogą się przekształcić w raka szyjki macicy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?
Bydgoska ekipa Eska Summer City na plaży w Pieczyskach