Umowa na dokończenie obwodnicy Koszalina i Sianowa podpisana

i

Autor: GDDKiA Umowa na dokończenie obwodnicy Koszalina i Sianowa podpisana

Umowa na dokończenie obwodnicy Koszalina i Sianowa na S6. Obwodnica powinna być gotowa w 2023 roku

2021-07-22 8:28

Kontrakt o wartości 448,87 mln zł obejmuje dokończenie budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa na odcinku od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód, gdzie w związku ze skomplikowanymi warunkami podłoża była konieczna aktualizacja dokumentacji projektowej.

Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 ma długość 21,1 km. Od jesieni ubiegłego roku funkcjonują odcinki o długości około 13 km, od węzła Bielice do węzła Koszalin Wschód, połączenie z ulicą Szczecińską (S11) oraz końcowy fragment obwodnicy od węzła Sianów Wschód. Rozprowadzają one ruch z nowej drogi S6, jednak nie dają możliwości ominięcia Koszalina i Sianowa przez ruch tranzytowy. Dlatego konieczne jest dokończenie całości obwodnicy.

Przypomnijmy, że na odcinku obwodnicy Koszalina i Sianowa, między węzłami Koszalin Wschód i Sianów Wschód wystąpiły skomplikowane warunki gruntowe, odmienne od wcześniej stwierdzonych. Podłoże, ze względu na bardzo specyficzną i rzadko spotykaną budowę (podziemne jezioro) nie nadawało się do zastosowania pierwotnie przewidzianej technologii budowy.

Ostatecznie zadecydowano o całkowitej zmianie projektu w tym miejscu. Zamiast przejścia drogi pod linią kolejową i co za tym idzie zagłębienia się w skomplikowany geologicznie obszar, została zaprojektowana estakada o długości niemal 800 metrów.

Kontrakt realizowany jest w formule tradycyjnej, także wykonawcy będą mogli przystąpić do robót po przekazaniu placu budowy, co jest przewidziane w terminie do 30 dni od podpisania umowy. Na wykonanie robót przewidziano 19 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych, także obwodnica powinna być gotowa w 2023 roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy rozrywki e-sportowe mogą w przyszłości zastąpić tradycyjny sport?
Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 16.07.2021